file Αμπελουργικά μηχανήματα

Περισσότερα
16/01/2012 23:28 #6532 από Goude
Goude δημιούργησε το θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
17/01/2012 00:56 #6533 από Xynomavro
Xynomavro απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Στο μπροστα μερος τι ακριβως κανει??

(Εγω θα παρω πρωτα αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=y27C9d0MNOk)

Περισσότερα
08/11/2012 08:14 #8561 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Ρομπότ αμπελουργός για κλάδεμα αποφύλλωση και τρύγο.

http://grizano.wordpress.com/2012/10/13/%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BB/

και στη YOU TUBE χτυπήστε : Wall-Ye VIN

Περισσότερα
16/09/2014 23:48 #16057 από Goude
Ποια είναι η άποψη σας γι αυτό το μηχάνημα; Θα μπορούσε να έχει επιτυχία στο αμπέλι;

Περισσότερα
17/09/2014 06:58 #16060 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Φίλε Goude και οι υπόλοιποι, καλημέρα σας.
Δείχνει να είναι μια μηχανοκίνητη δισκοσβάρνα. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά αποτελεσματική και σίγουρα πολύ καλύτερη και λιγότερο βλαβερή από τη φρέζα.
Εγώ έχω μια "αμπελουργική" δισκοσβάρνα και τη χρησιμοποιώ πάρα πολύ. Είναι στενή με τέσσερα (δυο ζευγάρια) σετ δίσκων που "κοιτάνε" προς τα κλήματα.
Τα λέμε.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
17/09/2014 09:37 #16061 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Καλημέρα φίλοι μου,
να συμφωνήσω με τον Πάγκαλο και να κάνω μιά επισήμανση.
Ο γεωργός στο βίντεο έχει δώσει κλίση στην σβάρνα, έτσι κάνει καί λίγο την δουλειά της φρέζας αλλά δεν κακοποιεί τόσο έντονα το χώμα όπως αυτή.
Η κλίση φαίνεται από την κατεύθυνση των δίσκων καθώς και από τον δίσκο οδηγό στην πίσω μεριά του μηχανήματος.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
17/09/2014 10:09 #16062 από Goude
Στην Ελλάδα δεν είδα τέτοια δισκοσβάρνα. Θεωρώ ότι μπορεί να σκάψει και εδάφη ελαφρώς πετρώδη, στα οποία η φρέζα κινδυνεύει να σπάσει. Κάνει αναστροφή στο χώμα, παραχώνει το φυτικό υλικό ή κοπριά αν έχει ριχτεί. Σε άλλο μοντέλο είδα ότι μπορείς ν' αλλάξεις την κλίση της δισκοσβάρνας και να πετά χώμα.Νομίζω ότι αξιοποιώντας και την δύναμη έλξης και την δύναμη PTO (χωρίς να χρειάζεται να το καταπονεί ή να δέχεται απότομες κόντρες, όπως η φρέζα από τα μαχαίρια της σε επαφή με πέτρες), δίνει την δυνατότητα και με μικρότερα τρακτέρ να καλλιεργήσουν καλύτερα και γρηγορότερα τα εδάφη. Επίσης η ταχύτητα περιστροφής των δίσκων δεν εξαρτάται από την ταχύτητα του τρακτέρ και μόνον αλλά συνδυάζεται και με την ταχύτητα του PTO. Ετσι σε συνδυασμό ταχύτητας τρακτέρ και ταχύτητας περιστροφής δίσκων (PTO), μπορούν να γίνουν διαφορετικές επιλογές στη κατεργασία του εδάφους.

Περισσότερα
11/11/2014 19:44 #16756 από Goude

Περισσότερα
11/11/2014 23:04 - 11/11/2014 23:14 #16757 από Goude
Με αυτά τα βίντεο θέλω να πω ότι προχωρά τόσο πολύ η αυτοματοποίηση, ρομποτοποίηση, που σε λίγο, με τίποτα δεν θα μπορεί να είναι ανταγωνιστικός ένας μικρός παραγωγός, που δουλεύει με τα χέρια του. Μεγάλες πολυεθνικές, που θα μπορούν να κατέχουν αυτά τα μέσα παραγωγής, θα πάρουν και τις εκτάσεις. Ετσι, δυστυχώς, η τεχνολογία δεν τέθηκε στην υπηρεσία της ανθρωπότητας αλλά στην υπηρεσία του κεφαλαίου. Κομμουνιστής δεν είμαι αλλά τα πράγματα έχουν παρεκτραπεί. Βλέπε και την τράπεζα ΠΙΣΤΕΩΣ και την εισβολή της στα αγροτικά.

Και για το μοντέλο του Βασκικού συνεταιρισμού «Μοντραγκόν, ούτε κουβέντα στην Ελλάδα. Οι Έλληνες περιμένουν κρατικά επιδόματα και οι πολιτικού τους τα τάζουν ή και τους τα δίνουν,. από αυτά που δεν έχουν. Δηλαδή από τα δανεικά. Ε, αυτό το νοικοκυριό είναι καταδικασμένο σε τελείωμα.

www.tovima.gr/world/article/?aid=470870
Τελευταία διόρθωση: 11/11/2014 23:14 από Goude. Αιτία: συμπλήρωση

Περισσότερα
08/12/2014 23:00 #17167 από Goude
Βαθεία άροση σε αμπέλι.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.253 δευτερόλεπτα