file Εξαφανισμενη ποικιλια

Περισσότερα
26/05/2012 22:10 #7418 από Silinos
Silinos δημιούργησε το θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια
Καλησπερα σε ολους σας!Ελπιζω ο καιρος να μη σας εχει παιδεψει πολυ!
Μια ερωτηση:Γνωριζει η καλλιεργει καποιος απ το φορουμ τη ποικιλια εφτακιλο?(φτακοιλι το φωναζουν στη περιοχη μου)
Απ οτι μου εχει πει ο παππους μου ηταν πολυ διαδεδομενη ερυθρη ποικιλια με μεγαλα ,πυκνα τσαμπια και πολυ οψιμη ωριμανση εως και τα χριστουγεννα.
Μου εχει πει επισης οτι εδενε καρπο εφτα φορες το χρονο απο κει και φτακοιλι (εγω παντως πιστευω οτι ονομαστηκε ετσι απ το μεγεθος του τσαμπιου) και το διαμορφωναν συνηθως σε κληματαρια στα σπιτια τους..Σημερα ωστοσο ειναι εντελως εξαφανισμενη τουλαχιστον στα μερη μου.Γνωριζετε κατι?
Σιληνος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
27/05/2012 21:49 #7423 από Christos XM
Christos XM απάντησε στο θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια
Αγαπητέ Σηλεινέ,

Δεν την καλλιεργώ και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Την έχει συμπεριλάβει όμως ο Κοτίνης στον Αμπελογραφικό του Άτλα που εξέδωσε το τότε Υπουργείο Γεωργίας στα μέσα της δεκαετίας του ‘80. Αναφορά στην ποικιλία γίνεται επίσης και στο Greek Vitis Database. Δες τους συνδέσμους στο site. Άνοιξε τα mail σου θα σου στείλω μια αναφορά.

Φιλικά,

Christos XM

ΕΝ ΟΙΝΩ ΑΛΗΘΕΙΑ - IN VINO VERITAS

Περισσότερα
27/05/2012 22:15 #7424 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια??
Εφτάκιλο;
Εγώ, έχω μιάν `ρίζα, (στήν Αχαϊα). Ο νοικοκύρης από τόν οποίο τό επήρα (από τίς Κυκλάδες) είχε ένα εφτάκιλο καί ένα συρίκι ως κληματαριές (... γιά τά Χριστούγεννα!, όπως λέγεις). Επήρα 2+2 βέργες. Έβαλα 2 Συρίκια καί ένα Εφτάκιλο. Είνα τώρα 4-5 χρόνων, (σχετικά μικρά). Τό ερχόμενο, μέ τό καλό, μπορώ νά σού δώσω τρείς βέργες, (γιά σπόρο), ή άν θέλης περισσότερες, νά σού παραγγείλω στό νησί.-
KLASSIKOS

Περισσότερα
28/05/2012 01:11 #7426 από Silinos
Silinos απάντησε στο θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια??
Φιλε Κλασσικε να εισαι καλα!
Μερικες βεργες (απ του χρονου πλεον),θα ηταν το λιγοτερο καλοδεχουμενες..Αν κρινω απ την ηλικια του φυτου σου,να υποθεσω οτι εχεις καποια σχετικη εμπειρια με τη ποικιλια..Ποιες οι εντυπωσεις σου;Το εχεις αφησει να καρπισει η δε το ρισκαρες ακομα;

Περισσότερα
28/05/2012 10:42 #7428 από KLASSIKOS
Βασίλη, άν μέ ερωτάς γιάτίς αντοχές καί τήν συμπεριφορά, τόσον στό 7κιλο όσον καί στά συρίκια, άν καί είναι ενωρίς, θά σού είπω, μέ κάθε επιφύλαξι:
Φαίνονται μάλλον εύρρωστα καί ανθεκτικά φυτά , τόσον ως πρός τό έδαφος, όσον καί στίς μυκητιάσεις. Τούτο, όμως μπορεί νά ενισχύεται από τό νεαρό τής ηλικίας των καί τόν επιβεβλημένο περιορισμό στήν καρποφορία τους. Μάλιστα, πέρυσι καί εν μέσω τού γενικού κακού, κάποιος δικός μου πού τά έβλεπε μού συνέστησε νά κρατήσω απ' αυτά! Τού είπα ότι τά έχω γιά δείγμα- υπό παρατήρησι καί όχι γιά κρασί.
Έχουν τήν τάσι νά οψιμίζουν, δεδομένου ότι προέρχονται καί από κληματαριά. Άν καί άφηνα μόνον ένα μικρό σταφυλάκι τά 2-3 τελευταία χρόνια, παρετήρησα ότι σταδιακά τείνουν νά δένουν καί νά ωριμάζουν όλο καί ενωρίτερα. Χρονικά, καί στόν ξερότοπο όπου τά έχω, τέλος Σεπτέμβρη, περυσι ήσαν ο.κ. Όμως αυτό μπορεί νά είναι καί αποτέλεσμα τού νεαρού τής ηλικίας των καί τού περιωρισμένου φορτίου των. Ως τόσον θεωρώ ότι ανάλογα μέ τόν τόπο -κλίμα, τόν χρόνο κλαδεύματος καί τρυγητού του, τήν απόφασί σου νά αφαιρής ό,τι τσαμπιά δένει αργά καί τό περιωρισμένο φορτίο, μπορείς νά τό φέρης στά ίσα του.
Οψόμεθα.-
KLASSIKOS

Περισσότερα
28/05/2012 15:06 #7433 από Silinos
Κλασσικε σ ευχαριστω για το χρονο σου : )
Θα χαρω πολυ αν στο επομενο κλαδεμα με θυμηθεις και μου κρατησεις μια-δυο βεργες ! Μ εφτιαξες που λενε,διοτι εψαχνα μια πιο ωψιμη ποικιλια για το αμπελακι μου(οι αλλες που εχουμε κρατανε το πολυ μεχρι τελη σεπτεμβρη) αλλα δεν ηθελα να στραφω στις ξενοφερτες και πιο εμπορικες..Αν εχω καταλαβει σωστα τα σταφυλια αυτα μπορουν να διατηρηθουν αρκετο καιρο μετα την πληρη ωριμανση τους πανω στο κλημα,ετσι?

Περισσότερα
28/05/2012 20:08 #7435 από KLASSIKOS
Βασίλη, άν δέν τό κατάλαβες, νά σού τό είπω ξανά: Εσύ θά τό `ροντάρης πότε θέλης νά ωριμάζη περίπου. Σέ βαρύτερο τόπο, μέ μεγαλύτερο φορτίο, μεγαλύτερο κλήμα καί μέ αργότερο κλάδευμα θά καθυστερήση περισσότερον. Οι `ράγες του, πάντως είναι αρκετά κρουστές καί αντέχουν. Γενικά όμως, εγώ δέν έχω πρόβλημα νά μού χαλάσουν τά σταφύλια από τίς βροχές, ή τού'λάχιστον στίς περισσότερες ποικιλίες. Έχει συμβή νά κόψω ξεχασμένο σταφύλι από σταυροστάφυλο πού είχα σκεπάσει μέ τούλι, 2 μήνες μετά τόν τρύγο! καί παρ' όλον τόν χειμώνα. Τά πουλιά καί τά ζούδια μού είναι τό πρόβλημα. Αλλά, νά σού είπω καί ό,τι σταφύλι δέν έχει ωριμάσει σέ εμάς έως τό 1ο 10ήμερο τού Οκτώβρη, ... πάει, .. δέν ωριμάζει λόγω καιρού, κρυαδίζει πολύ τό βράδυ. Στόν τόπο σου καί στό κλίμα σου, ... εσύ θά τό κανονίσης.
KLASSIKOS

Περισσότερα
28/05/2012 21:02 #7436 από Silinos
Σ εμας εδω κατω τα πρωτα "σοβαρα" κρυα ξεκινουν συνηθως απ του Αγιου Δημητριου και μετα.
Εν πασει περιπτωσει...Οποτε το ολο ζητημα εχει να κανει με το πως θα διαχειριστουμε το φυτο και το καρπο του..Εγινε φιλε Κλασσικε!Πιστευω πως το εχω..: )

Περισσότερα
30/07/2012 13:38 #7640 από GEORGE PAP
GEORGE PAP απάντησε στο θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια??
φΙΛΕ ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΛΙΕΡΓΩ ΤΟ ΦΤΑΚΙΛΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΗΣ ΣΕ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ.ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΕΡΓΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΟΣΩ ΤΟΝ ΒΛΕΒΑΡΗ . ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27210-24427

Περισσότερα
21/12/2012 20:07 #8828 από gps18
gps18 απάντησε στο θέμα: Εξαφανισμενη ποικιλια??
Αυτη η ποικιλια θα με ενδιεφερε κ μενα.Θα μπορουσα να αγορασω?

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.277 δευτερόλεπτα