file ερωτηση για αρhη

Περισσότερα
07/04/2018 10:22 - 07/04/2018 10:23 #25347 από Παντελης
Παντελης δημιούργησε το θέμα: ερωτηση για αρhη
Φυτεψα και γω το αμπελακι πριν καμια 10 μερες και ηδη εhουν σπασει απο πολλα τα μπουμπουκια του.
270 ριζες μοσhατο αμβουργου και 50 ριζες ροδιτη. 1 στρεμμα σε αποστασεις 1,30 * 2,60

ηθελα να ρωτησω για το ποτισμα, καθε ποτε ποτιζουμε τωρα που ειναι αρhη?. καποιοι με λενε αφου ποτισα αστο κανα μηνα η αν δε
βρεξει καθε 15.

γνωριζει καποιος αν κανουν καποια απο τα δυο για να περνω μερικα αμπελοφυλα?

καλη Ανασταση

ευhαριστω
Τελευταία διόρθωση: 07/04/2018 10:23 από Παντελης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11/04/2018 10:29 #25351 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Καθόλου ειδικός δεν είμαι αλλά το δεκαπενθήμερο μου φαίνεται μεγάλο διάστημα για τόσο νεαρά φυτά. Εξαρτάται φυσικά και από το χώμα από τις καιρικές συνθήκες αλλά δεν θα πρότεινα μεγαλύτερο κενό της εβδομάδας.

Περισσότερα
11/04/2018 18:51 #25354 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Έχω 2 αμπέλια με Ροδίτες και από αυτά κάνω αμπελόφυλλα. Όμως το ένα αμπέλι έχει αδύνατο χώμα, είναι ξερικό και κάνει σχετικά λεπτά τα φύλλα. Από αυτό μαζεύω. Το άλλο αμπέλι έχει γερό χώμα, κρατά υγρασία και κάνει χοντρά φύλλα. Αυτά παν για τον γάιδαρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
11/04/2018 21:32 #25358 από Παντελης
Παντελης απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
ευhαριστω

Περισσότερα
12/04/2018 21:28 #25361 από R1 1000
R1 1000 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Σε ποιο μέρος είναι το αμπέλι σου και τι χώματα έχει;

Περισσότερα
17/04/2018 07:05 - 17/04/2018 23:38 #25385 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ερωτηση για αρhη
Στην κορυφη το μουστακι πρεπει να ειναι λιγο πιο μεγαλο απο τον βλαστο, η εστω ισα ισα. Οταν μενει πισω θελει ποτισμα.
Αν αρχιζουν να κιτρινιζουν τα κατω φυλα τοτε εχει αρχισει να ζοριζεται.
Ολα αυτα, στο διαστημα της εντονης βλαστησης, μετα σταδιακα οσο κλεινει ο κυκλος του ειναι και φυσιολογικα φαινομενα.
Τελευταία διόρθωση: 17/04/2018 23:38 από stelios1.

Περισσότερα
17/04/2018 14:51 #25386 από Παντελης
ειμαι στης Σερρες εhει πυλωδες hωμα, κραταει καλα υγρασια,
γυρω στα 5 δεν εσκασαν και ειναι ακομα hωρις μπουμπουκι, μαλλον δε θα κανουν κατι απο δω και περα
ποτιζω καθε 10 μερες προς το παρον και στις μεγαλες ζεστες βλεπουμε.
το hωραφι ειhε και πολλες πετρες που τις εβαλα στα φυτα στη ριζα για να μη καιει το hωμα αφου θα το ξεπετρωνα δεν τις πεταξα και εγινε ετσι και η δουλεια πιο ευκολα.
δε βλεπω να προλαβαινω να βαζω παλουκια φετος, υπαρhει προβληαμα αν τα αφησω να μεγαλωσουν οπως ειναι και του hρονου βαλω παλουκια σιρματα και καλαμια για τα φυτα?
αφου αυτα που θα βγουν φετος θα τα κλαδεψουμε στα δυο ματια.

Περισσότερα
18/04/2018 20:26 #25388 από R1 1000
Τα φυτά είναι εμβολιασμενα σε κάποιο άγριο υποκείμενο; κι αν ναι γνωρίζεις σε ποιο;

Επίσης υπάρχουν στο εμπόριο κάποια προστατευτικα που περιβάλλουν τον νέο βλαστό και τον προστατεύουν, και ειδικά αν έχεις καποια αδύναμα πρεμνα αυτη η μέθοδος θα αυξανε τα ποσοστά επιτυχίας κατά την άποψή μου.

Όσον αφορά το πότισμα, για την περιοχή σου και τα χώματα του χωραφιου σου πιστεύω πως 2-4 φορές τον μήνα, ανάλογα τον καιρό και το υποκείμενο στο οποίο είναι εμβολιασμενες οι ποικιλίες σου, ότι είναι αρκετές.

Σε πρεμνα ζωηρά και ευρωστα ορθό είναι να κρατήσεις μόνο τον βλαστό που βρίσκεται χαμηλότερα, εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις για την σωστή ανάπτυξη του (αν όχι αφήνεις τον πιο πάνω βλαστό), ώστε να εξοικονομηθει νερό και θρεπτικά. Μην ανησυχείς για την μείωση της φυλλικης επιφάνειας γιατί εφόσον ο βλαστός είναι υγειης και δυνατός θα εκπτυχθουν καποιοι μεσοκαρδιοι βλαστοί οπότε θα έχεις φυλλικη επιφάνεια.

Το ιδανικό είναι η υποστυλωση σε κάθε πρεμνο ξεχωριστά αλλά και δευτερευοντος σε όλο το αμπέλι να προυπαρχει κατά την φύτευση, όμως δε θεωρώ πως θα σου δημιουργήσει πρόβλημα προς το παρόν τον πρώτο χρόνο, απλά προσπάθησε να διατηρείς καθαρό το χωράφι από χορταρια και καλό θα ήταν να κάνεις και ένα κορυφολογημα όταν φτάσουν περίπου 20cm ΠΑΝΩ από το ύψος που στο μέλλον θα μπει το πρώτο σύρμα.

Η αμπελουργία πέρα από γνωση είναι και τέχνη και ο καθένας διαθέτει τον δικό του "καμβά" και τα δικά του "χρώματα", οι συμβουλές που σου έδωσα είναι καθαρά προσωπικες μου απόψεις, εσύ λάβε τις υπόψιν σου, κρίνε τις, διασταύρωση τις με άλλες πηγές και κάνε το καλύτερο σύμφωνα με αυτά που πιστεύεις. Καλή σου τύχη και ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΙΣ ΑΚΡΙΔΕΣ :P , προσωπικά έχω πάθει μεγάλη ζημιά!

Περισσότερα
19/04/2018 19:02 #25393 από Παντελης
αυτο με τις ακριδες να δεις τι γινετε με τα hελιδονια. πετανε hαμηλα για να τις τρομαξουν και μολις σηκωθουν οι ακριδες γινοντε μεζεδακι. αν δεν εhει hορτα φυλαγονται και λιγο και δε βγαινουν πολυ. αρκει να εhει hελιδονια. ειδικα αν μαζεψουν σιταρι γινετε hαμος. τα hελιδονια πιγενουν κοντα σε κατικημενες περιοhες γιατι εκει κανουν φωλιες. μετα ειναι προβλημα τα πουλια βεβαια.

εκανα εδαφολογικες εξετασεις, τις εστειλα στο φυτωριο και μου στειλαν εμβολιασμενα σε υποκειμενο. τωρα το νουμερο του υποκειμενου καπου το εhω αλλα δε το βρησκω. νομιζω κατι σαν 1103 ηταν ....κατι τετοιο.

το πιο δυσκολα για την ωρα το ξεhορταριασμα γιατι ειναι πολυ μικρα τα φυτα και ακομα και υτα μικρα hορτα το πνιγουν.

οταν κοψω τους βλαστους που δε θελω να βαλω βορδιγαλεο πολτο στις πληγες? μηπως επιδη ειναι τριφερα πολυ τα καψει λιγο ο πολτος?

ευhαριστω

Περισσότερα
19/04/2018 23:11 #25397 από R1 1000
Καλησπέρα!! Καλά τα χελιδόνια αλλά θα ρθει ο καιρός που θα μας αφήσουν και εμάς και τις ακρίδες. Εγώ φέτος θα αφήσω ενδιάμεσα στις γραμμές (όχι κοντά στους κορμους) τα χορταρια τα οποία θα κόβω με χορτοκοπτικό χωρίς να τα απομακρύνω απ το χωράφι καθώς πέρσι παρατήρησα πως όσο υπήρχαν χορταρια οι ακρίδες κάναν ελάχιστες ζημιές στο αμπέλι, αντίθετα μόλις τα απομάκρυνα μετά από λίγες μέρες τα πιο αδύναμα πρεμνα "μας άφησαν χρόνους".

Όσον αφορά το υποκείμενο, εάν είναι το 1103Ρ, είναι ένα υποκείμενο ανθεκτικό στην ξηρασία, την αυξημένη υγρασία, τα όξινα εδάφη, και το ενεργό ασβέστιο (έως 40% σε ολικο, και έως 20% σε ενεργό).
Μετριως ανθεκτικό στην αλατοτητα (0,6γρ. NaCl ανά κιλό εδάφους).
Παρουσιάζει ευαισθησία στις χαμηλές θερμοκρασίες και τον ανοιξιάτικο παγετό, και δεν ενδείκνυται για εδάφη γόνιμα και βαθιά καθώς πρόκειται για σχετικά ζωηρό υποκείμενο με καλή μετάδοση της ζωηροτητας στις ποικιλίες που εμβολιαζονται σε αυτό με αποτέλεσμα να ευνοείται η βλάστηση σε σχέση με την παραγωγή η οποία και οψιμιζει.
Μεγάλη ευαισθησία παρουσιάζει στην έλλειψη καλίου στο έδαφος συνεπώς είναι ανθεκτικό στην έλλειψη μαγνησίου καθώς πρόκειται για ανταγωνιστικα στοιχεία, άρα θα πρέπει να κάνεις μια καλή Λίπανση με καλιο αργά τον χειμώνα (μη ξεχνάμε ότι το αμπέλι είναι καλιοφιλο φυτό), αλλά στην Λίπανση με μαγνήσιο να μη βάζεις όλη την απαιτούμενη ποσότητα στο έδαφος. Γνώμη μου είναι να βάζεις τα 2/4 - 3/4 του συνολικού μαγνησίου στο έδαφος κατά τη χειμερινή Λίπανση και το υπόλοιπο να το συμπληρώσεις με διαφυλική Λίπανση με μαγνήσιο όταν χρειάζεται (κάπου μετά την άνθιση αλλά δεν είμαι σίγουρος ως προς τον χρόνο εφαρμογής).

Για το πότισμα θα έλεγα να μην υπερβαινεις τις 3 φορές τον μήνα το καλοκαίρι εάν δεν παρουσιαστεί ανάγκη και εάν δεν κάνει καύσωνα. Εάν ο καιρός είναι κατάλληλος θα μπορούσες να ποτιζεις και κάθε 15 μέχρι μέσα Ιουνίου τουλάχιστον.

Όταν κάνεις βλαστολογημα δε χρειάζεται επάλειψη των πληγών με κάποιο σκεύασμα, συνήθως αυτό το κάνουμε στο χειμερινό κλάδεμα καρποφοριας και ειδικά όταν έχουμε μεγάλες τομές. Απλά φρόντισε το βλαστολογημα να γίνει με ξηρό καιρό χωρίς υγρασία και χωρίς αέρα.

Ελπίζω να βοήθησα στον βαθμό που μπορούσα, οι παραπάνω συμβουλές είναι πρωσοπικες απόψεις και πεποιθήσεις. Για οποιαδήποτε άλλη απορία θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω ως εκεί που φτάνουν οι γνώσεις και οι εμπειρίες μου!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nancy1511

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.267 δευτερόλεπτα