file Αμπελουργική χρονιά 2019

Περισσότερα
06/08/2019 20:31 - 06/08/2019 20:33 #26921 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Σχετικά καλή η φετινή χρονιά, το ωίδιο πάντα παρόν αλλά ευτυχώς περιορισμένο (βοήθησε ίσως και ο καύσωνας) αλλά το πρόβλημα των πουλιών άλυτο και ανυπέρβλητο.
Τρύγος στα Chardonnay το ερχόμενο ΣΚ, ώστε να μείνει καμιά ρώγα πριν τις φάνε όλες τα σπουργίτια!

Chardonnay

Sangiovese

Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 06/08/2019 20:33 από Theo24.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, PAKSIMADIS, alexandros.k, Αρης, κωστας χ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/08/2019 22:10 #26922 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Και εγώ είχα τσιμπήματα σε ροδάκινα μήλα ,αχλάδια και σταφύλια από πουλιά. Πρόσφατα στον καύσωνα μου τρύπησαν και το λάστιχο ποτίσματος του αμπελιού. Το πρόβλημα λύθηκε με 2 γάτες που περιπολούν χαμηλά , 2-3 κουβάδες με νερό μόνιμα γεμάτους και λίγη παραπάνω αναισθησία
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k, Theo24

Περισσότερα
07/08/2019 21:44 #26924 από Theo24

Αρης έγραψε: Και εγώ είχα τσιμπήματα σε ροδάκινα μήλα ,αχλάδια και σταφύλια από πουλιά. Πρόσφατα στον καύσωνα μου τρύπησαν και το λάστιχο ποτίσματος του αμπελιού. Το πρόβλημα λύθηκε με 2 γάτες που περιπολούν χαμηλά , 2-3 κουβάδες με νερό μόνιμα γεμάτους και λίγη παραπάνω αναισθησία

Οι κουβάδες με το νερό τί ρόλο παίζουν;
Δεν ξέρω τί πουλιά έχετε εκεί, αλλά τα σπουργίτια δε φοβούνται ούτε τα λιοντάρια!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k, Αρης

Περισσότερα
07/08/2019 22:58 #26925 από Αρης
Αρης απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Οι κουβάδες μικροί σε μέγεθος 3 λίτρων είναι για να πίνουν νερό οι καρακάξες και να αφήσουν ήσυχα τα λάστιχα μου . Θηρία σπουργίτια έχεις!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros.k

Περισσότερα
08/08/2019 12:17 #26930 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Καλό τρύγο Θεοδωρε.Καλο τρύγο σε όλους.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Theo24, Αρης, κωστας χ

Περισσότερα
12/08/2019 21:24 - 12/08/2019 21:53 #26936 από Theo24
Ο τρύγος στο Chardonnay έγινε χθες Κυριακή. Η ποσότητα μειωμένη από ωίδιο και πουλιά.
Έγινε προζυμωτική εκχύλιση διάρκειας 8 ωρών.
Ο δυνατός καύσωνας φέτος σε συνδυασμό με την επιμονή μου να αποφύγω το πότισμα είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν τα σάκχαρα αρκετά πάνω από τα επιθυμητά επίπεδα.
Περίπου 12.6 Baume και αναμένω αύριο τη χημική ανάλυση ώστε να δούμε και την οξύτητα. Ίσως να είναι η πρώτη φορά που θα χρειαστεί να κάνω διόρθωση στην οξύτητα. Πάντως το άρωμα και η γεύση του μούστου είναι ανεπανάληπτα!
Τελευταία διόρθωση: 12/08/2019 21:53 από Theo24.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS, alexandros.k, Αρης, κωστας χ, lyggas

Περισσότερα
13/08/2019 10:06 #26938 από sswkratis
sswkratis απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Καλημερα, ολα καλα μεχρι στιγμης σε αμπελι με μερλοτ, τι θα μπορουσα να ψεκασω τωρα για να προστατευσω τα σταφυλια? Τρυγος συνηθως τελη Σεπτεμβρη..

Περισσότερα
13/08/2019 10:34 #26939 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Σε τι κατάσταση είναι το αμπέλι; Πόσα σου δίνει τώρα. Μην είσαι τόσο σίγουρος για τέλος Σεπτέμβρη. Η χρονιά είναι μάλλον πρώιμη στις περισσότερες ποικιλίες. Αν το αμπέλι είναι σε καλή κατάσταση, θα μπορούσες και να μην ραντίσεις τίποτα. Πετά νέα φυλλωσιά; (αρρωσταίνει ευκολότερα). Τα βράδια κάνει υγρασία πάνω στα φύλλα; Αν σου κάνει υγρασία, τότε ίσως ένα φάρμακο για βοτρύτη, λαμβανομένης υπόψιν της πιθανής ημερομηνίας τρύγου. Παρουσιάζει το αμπέλι πρόβλημα με σαπίλες στα τέλη Σεπτεμβρίου; Το δικό μου μερλό όχι και δεν το ραντίζω για βοτρύτη.

Περισσότερα
13/08/2019 10:38 #26940 από sswkratis
sswkratis απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Αυτη την στιγμη ειναι σε καλη κατασταση, χωρις καμια προσβολη, εχω ξεφυλιση πιο εντονα φετος, υγρασια δεν εχω ιδιαιτερη, ειχα αλλες χρονιες προβληματα τον Σεπτεμβρη για αυτο και θελω να το προφυλαξω φετος...μετα απο χρονια εχω μια καλη παραγωγη..

Περισσότερα
13/08/2019 15:32 #26942 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Αμπελουργική χρονιά 2019
Η εικόνα του αμπελιού ένα μήνα μετά το καταστροφικό χαλάζι της Τετάρτης 10 Ιουλίου. Στο μήνα αυτό έγινε πρώτα ένας ψεκασμός με υδροξείδιο του χαλκού 0,25% και βρέξιμο θειάφι 0,15% δέκα μέρες μετά το χαλάζι και ένας δεύτερος ψεκασμός με Amino 0,30% και βάκιλο Θουριγγίας 0,05% μια βδομάδα μετά. Καθαρίστηκαν όλα τα ξερά φύλλα, κλαδιά και τσαμπιά πότισα με σταγόνες λίγο και συχνά (2-3 ώρες ανά βδομάδα ) και έκοψα τα χόρτα ανάμεσα στις γραμμές. Κάτω από τα σύρματα άφησα τα χόρτα για τον έλεγχο της υγρασίας και της θερμοκρασίας. Το αμπέλι αναγεννήθηκε δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο την δύναμη του, χωρίς να χρειαστεί την εφαρμογή συμβατικών φαρμάκων. Στις φωτογραφίες το αποτέλεσμα της επιμονής, υπομονής και πίστης στη βιολογική ακαλλιέργεια της αμπέλου. Ο περκασμός 15 μέρες αργότερα από τον μέσο όρο των 5 τελευταίων ετών σε όλες τις ποικιλίες.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, alexandros.k, Theo24, Αρης, stelios1, κωστας χ, lyggas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.057 δευτερόλεπτα