file ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.

Περισσότερα
30/05/2016 12:35 #20877 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Γεια και χαρά,

Τις πιέσεις και τους χρόνους εφαρμογής των που τις βρήκες;
Ποιος τις συνέστησε;
Ποιος τις μέτρησε;

:)

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/05/2016 14:04 #20880 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Τις είχα κρατήσει από ένα σεμινάριο οινολογίας που είχα παρακολουθήσει πριν 2-3 χρόνια. Το διευκρίνισα στην δημοσίευση #20862.

Τα σεμινάρια ήταν στον Οίνο τον Αγαπητό του Δημήτρη Χατζηνικολάου. Είχε κάνει αναφορά στις πιέσεις μετά από ερώτηση μου μιας και εγώ ψαχνόμουν τότε με τα πιεστήρια.

Τώρα κατάλαβα γιατί με ρωτάς τόσο επίμονα που μετράω την πίεση . Η απάντηση είναι ότι δεν μετράω καμία πίεση πουθενά γιατί δεν έχω υδραυλικό πιεστήριο. ΑΝ είχα θα μετρούσα θα μετρούσα την πίεση του αέρα στο έμβολο μιας και μόνο εκεί μπορεί πρακτικά να μετρηθεί.

Περισσότερα
31/05/2016 01:56 - 31/05/2016 02:00 #20892 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Οσο προχωρα η συζητηση και τα σκεφτομαι τοσο καταληγω στο οτι οι τιμες πιεσης που αναφερει ο Ανδρεας (αυτες οι τιμες ειναι ισως το μονο αμμεσο και ξεκαθαρο στοιχειο μεχρι στιγμης) δεν μπορει παρα να αφορουν την σταφυλομαζα.
Ειναι πολυ χαμηλες οι τιμες αυτες για εμβολο, δεν θα χρειαζοταν παρα να προσθεσουμε καποιο βαρος.
Ακομα και τα χειροκινητα εχουν εναν μοχλο 50-60 εκατοστα, δηλαδη αν εφαρμοσουμε δυναμη 10 κιλων επι 50 εκατοστα ειναι ισον με 500 κιλα ροπη, αν υπολογισουμε και την δευτερη μειωση (κεκλιμενο επιπεδο- σφηνα) του κοχλια τοτε μιλαμε για τονους.
Πιστευω τα εξης, παραδειγμα της 1ης πιεσης=0,2.. εγω θελω διαμετρο κυλινδρου για την σταφυλομαζα 80 εκ, και διαμετρο εμβολου 8 εκατοστα, τοτε για να εχω 0,2 μπαρ πιεση στην σταφυλομαζα θα πρεπει να εχω 2 μπαρ στο εμβολο.
Εαν ειναι σωστος ο παραπανω συλλογισμος δηλαδη, τοτε ο αερας με τον περιορισμο των 10-12 μπαρ αρκει μονον για τις 2 πρωτες πιεσεις, διοτι πιεζουμε σε μικροτερο εμβαδο απ οτι στις υδροπρεσες, εαν δειτε τα πνευματικα πιεστηρια ολα ειναι κατι παρομοιο με τις υδροπρεσες, πιεζουν πιο ηπια αλλα σε πολλαπλασιο εμβαδο (ολη την περιφερεια) απ αυτο του πυθμενα, με αποτελεσμα η συνολικη δυναμη και το αποτελεσμα να ειναι ισα.
Δεν εχω δει μεχρι στιγμης πνευματικο σε διαταξη εμβολου, τυχαιο?
Τελευταία διόρθωση: 31/05/2016 02:00 από stelios1.

Περισσότερα
05/06/2016 00:28 #20927 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
Κατηγορία: ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
Κωδικός: PZ84E
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΚΑΔΟΥ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ) 60cm
ΥΨΟΣ ΚΑΔΟΥ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ) 75cm
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΔΟΥ 300 Kg
ΕΜΒΟΛΟ Φ - 90mm
ΠΙΕΣΗ ΕΜΒΟΛΟΥ 350 Αtm
ΠΙΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 22.250 Kg
ΙΣΧΥΣ 0.75 ΗΡ - 220/380V
ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 185 Χ 125 Χ 100cm
ΒΑΡΟΣ 370Kg
ΑΓΟΡΑ
Τιμή: 5650€
Διαθεσιμότητα: Προσωρινά μη διαθέσιμο Προσωρινά μη διαθέσιμο

Οι τιμές περιλαμβάνουν τον Φ.Π.Α.

Προσεξτε τις παραπανω τιμες.. 1) Ισχυ μικρη (δεν βιαζομαστε).
2) πιεση εργασιας 22 τονοι! Εδω βεβαια επρεπε να μιλαει για ΔΥΝΑΜΗ πλεον και οχι για πιεση, διοτι πολαπλασιαζεται επι το εμβαδο της σταφυλομαζας, οποτε πλεον και η πιεση- δυναμη δια επιφανεια- γινεται απλη δυναμη.
3) Η σχεση εμβαδου της σταφυλομαζας με το εμβαδο του εμβολου ειναι 60 εκατοστα προς 9! Δηλαδη = 6,66...
4) πιεση εμβολου 350 Αtm!
Υπολογιζοντας τα παραπανω βγαζω οτι για την χαμηλη πιεση που αναφερει ο Αντρεας (ισως το πιο διαφωτιστικο ειναι οι σημειωσεις που κρατησε και μοιραστηκε με ολους εμας) χρειαζονται 10 ατμ.
Θα πρεπει λοιπον (απαραιτητως) να γινει υδραυλικο.

Περισσότερα
11/08/2016 21:38 #21354 από stelios1
Δυστυχως δεν προλαβαινω εφετος να φτιαξω τιποτα.. Εχω αμπελι φυτεμενο περσι, αλλο φυτεμμενο εφετος, το παλιο και απροσμενα επεσε παραπανω δουλεια στα μαρμαρα (καλό αυτο) και ο σπουδαστης υιος με ''πουλησε'', πηγε να δουλεψει το καλοκαιρι για παρτη του!
Θα τα πατησω με τα ποδια και θα δοκιμασω να κανω την περιβοητη λευκη οινοποιηση (που ειναι και η ουσια και αιτια ολου αυτου) διαβαζοντας εδω μεσα πολυτιμες εμπειριες και για το πιεστηριο βλεπουμε για του χρονου.

Περισσότερα
31/08/2016 22:49 #21529 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Αδέρφια καλησπέρα επανέρχομαι , σε ένα παλαιότερο
θέμα , σήμερα πέρασα από το κατάστημα Αφοι
Χατζημλάδη στα Γιανιτσά και ρώτησα για φούσκα
υδροπρέσσας , μου είπε ότι μπορεί να φέρει κατότιν
παραγγελίας .
Ενδεικτικά φούσκα για πρέσσα 40 λιτ . 98 ευρώ .
φούσκα για πρέσσα 80 λιτ . 110 ευρώ .
Τηλ. 23820 25552 .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, κωστας χ

Περισσότερα
01/09/2016 09:36 #21533 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.

setoinos έγραψε: Αδέρφια καλησπέρα επανέρχομαι , σε ένα παλαιότερο
θέμα , σήμερα πέρασα από το κατάστημα Αφοι
Χατζημλάδη στα Γιανιτσά και ρώτησα για φούσκα
υδροπρέσσας , μου είπε ότι μπορεί να φέρει κατότιν
παραγγελίας .
Ενδεικτικά φούσκα για πρέσσα 40 λιτ . 98 ευρώ .
φούσκα για πρέσσα 80 λιτ . 110 ευρώ .
Τηλ. 23820 25552 .

Παλι ακριβη η κατσκευη θα βγει...
Αν υπολογισεις κανα 200 με 250 τα υπολειπα, οπως ανοξειδωτος κυλινδρικος κλωβος, βαση αξονας, φλαντζες κλπ κλπ...

Καλη λυση, ανετη αλλα ακριβη η ατιμη...

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
01/09/2016 22:08 #21541 από stelios1
Παντως αρχιζω να πιστευω πως η πιεση εσωτερικα ειναι η καλυτερη-φθηνοτερη λυση.
Επειδη η (ισχυ να το πω? Εργο?) πιεση εφαρμοζεται σε πολλαπλασια επιφανεια χρειαζονται μικροτερες δυναμεις και αρα πιο ελαφρια κατασκευη. Ερασιτεχνικα ενωνοντας 2 καδους πλυντηριου, 110 ευρω και προσωπικη δουλεια φτιαχνεται ενα καλο συστημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Περισσότερα
11/10/2016 01:51 - 11/10/2016 02:41 #22099 από ανδρεας
ανδρεας απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
χαιρετω την παρεα του αμπελουργου....ψαχνωντας να φορτωσω λιγο γνωση παραπανω, επεσα σε αυτο το θεμα και πηρα το θαρρος να σας δειξω τι εκανα εγω φετος...
ασχοληθηκα μια μερα και εφτιαξα ενα 4γωνο σταφυλοπιεστηριο με βαση και υδραυλικο γρυλλο 3 τονων..
δεν ειναι τελειο αλλα δουλευει μια χαρα.. -τα ξυλα που χρησιμοποιησα ηταν κατι σανιδες που ειχαν περισσεψει απο μια αλλη κατασκευη.
ανοιγει απ ολες τις πλευρες για να ειναι ευκολο ως προς τη χρηση και την αποθηκευση του..δεν ηθελα να βαλω μεταλλικα μερη προς αποφυγην σκουριας..παροτρυνω οποιον εχει τα εργαλεια και τη διαθεση να φτιαξει,παρα να αγορασει..το κοστος ειναι μηδαμινο και το αποτελεσμα αρκετα ικανοποιητικο.ο βασικος λογος που πηρα την αποφαση να το φτιαξω,ειναι το οτι
ο σπαστηρας που εχω δεν καθαριζει τα κοτσανια και η συγκεκριμενη δουλεια ειναι οτι σιχαινομαι περισσοτερο σε σχεση με το κρασι..εκανα απορογωση δια χειρος τα μισα μου σταφυλια για να εχω αρκετα στεμφυλα ενω τα υπολοιπα,αφου τα εσπασα και τα πιεσα,τα πεταξα!οι φωτογραφιες δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν εχω και αλλες!
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 11/10/2016 02:41 από ανδρεας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, andreas.360, gomati_sok, kravaritis, stelios1, Bio Farmer, κωστας χ

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
11/10/2016 07:48 #22100 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΦΥΛΟΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ 500 ΛΙΤΡΩΝ.
Ανδρέα, θα το χαρακτήριζα εξαιρετικό το πιεστήριο σου και γεροδεμένη κατασκευή .
Δύο ερωτήσεις:η βάση-δάπεδο απορροής του μούστου τι υλικό είναι και τις βίδες-κλειδιά σύνδεσης των 4 πλαισίων, πως τις αναζητούμε στην αγορά??

ΥΓ:όσον αφορά τους βόστρυχες μερικές φορές είναι επιθυμητή η συμπαραμονή τους με το γλεύκος ,με σκοπό να αυξήσουν το σώμα και τις τανίνες του κρασιού και την ικανότητα μακράς παλαίωσης του. Πολλά οινοποιεία στη Γαλλία συνεχίζουν την παράδοση αιώνων και οινοποιούν μαζί με τα κοτσάνια,παράγοντας προιόντα υψηλής αξίας.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ανδρεας

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα