file ΕΛΙΕΣ

Περισσότερα
02/06/2014 21:23 #15318 από axaios
axaios δημιούργησε το θέμα: ΕΛΙΕΣ
Καλησπερα.πιστευω οτι μερικοι εδω μεσα θα εχουν μαζι με τα αμπελια τους και κανα λιοστασι..
θελω να ρωτησω μετα απο μια ικανοποιητικη ανθοφορια ,και μαλιστα ειχαν αρχιση να δενουν η
παραγωγη χαθηκε περιπου ολοσχερος.Της ημερες αυτες επικρατησε αστατος ως ασχημος καιρος με μπουρινια,μηπως καποιο ραντισμα εσωζε τη κατασταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/06/2014 23:20 #15319 από fidas
fidas απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Δε νομιζω να μπορει να γινει τιποτα τωρα. Παντως με ελαιοτριβεις που μιλαω, οι πληροφοριες λενε για μεν τη δυτικη Αχαία, 40% και για Αιγιάλεια, 50% παραγωγή. Όντως τις επηρεασαν οι κακες καιρικες συνθηκες(χαλαζι, κλπ). Σε σχεση ομως με την περυσινη κατασταση που υπηρξε μονο 20% παραγωγη, υπαρχει σαφης βελτιωση. Οσες ελιες δεσουν, θα γινουν τουλαχιστον μεγαλες, παρηγορησου με αυτη τη σκεψη

Περισσότερα
03/06/2014 12:28 #15322 από axaios
axaios απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Ευχαριστω.Την ιδια απαντηση μου εδωσε ο γεωπονος μου.Οργη θεου, και σημερα ακομα 3 ιουνι ου βρεχη
Τα πραγματα για την αιγιαλεια ειναι ακομα χειροτερα .

Περισσότερα
04/06/2014 13:58 #15329 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Φίλε Axaios καλησπέρα.
Εδώ στα βόρεια όλος ο Μάης ήταν κάθε 2-3 ημέρες βροχή.
Ο Ιούνιος όμως μπήκε διαφορετικά, κάθε μέρα βροχή.
Τα σταφύλια υποφέρουν και αρρωσταίνουν.
Να δούμε τι θα βγεί.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
04/06/2014 14:48 #15330 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Πολύ αγχωμένο σέ βλέπω συμπατριώτη φίλε axaios... Θά πρέπη νά είσαι πολύ νέος.
Δέν θά συμφωνήσω μαζί σου. Καί πρίν άν φθάσωμε νά επικαλούμεθα καί τήν ‘κλιματική αλλαγή’ γιά ό,τι μάς συμβαίνει, σάν όλους τούς ‘ειδικούς’ ασχέτους, .. νά σού είπω:

Πρώτα ως πρός τά εποχιακά φαινόμενα:
Όχι, δέν πρόκειται γιά ‘κατάρα Θεού’.... Ειδικά γιά τήν χώρα μας θά έλεγα ακριβώς τό αντίθετο.
Πέρυσι, τό φθινόπωρο, έλεγα πώς περίμενα γιά τόν χειμώνα κρύα, καί, αργά τήν άνοιξι, ή τόν επικείμενο Αύγουστο βροχές, πολύ περισσότερο απ’ ό,τι έχομε συνηθίσει. Ήταν κάτι τό αναμενόμενο. Καί όπως έλεγα τόν περασμένο Μάρτη, σέ σχετική ανάρτησι, ... καλύτερα ψεύτης παρά Κασσάνδρα.
Καί τόν χειμώνα γλυτώσαμε, καί τόν Μάη σταθήκαμε τυχεροί.
Φαντάζεσαι νά είχε περάση τόν χειμώνα τό Σιβηρικό λίγο δυτικώτερα, από τό Αιγαίο, ή/ καί τό Μάη νά είχε κατέβη λίγο νοτιώτερα τό μέτωπο από τά Βαλκάνια; .... Δέν θά συζητούσαμε τώρα γιά ελιές μή τε γιά αμπέλια! Γιά τά χειρότερα δέν ξέρω, αλλά, παλιά οι χωρικοί έλεγαν ‘γιά νά φτάσης φάς τό γλυκό – πικρό ψωμί θά έπρεπε νά κάνης πολλές φορές τό σταυρό σου...’. (τώρα πού έχομε φτηνό ψωμί στό τραπέζι, σπανίως κάνομε σταυρό). Κάνε καί εςύ τό σταυρό σου, γιά ό,τι έχομε γλυτώσει, καί, ... γιά εκείνους πού επνίγησαν στά Βαλκάνια... Θά μπορούσε νά είμαστε εμείς.
Στή Σερβία μπορεί νά μιλούν γιά ακραίο Μάη, εμείς , ... απλώς γιά αναμενόμενο.
Υπήρξαν καί χρονιές τού Μάη, όσον ενθυμούμαι στήν άλλη άκρη τής Αχαΐας, ..... , τό ’67 μέ μεγάλη θεομηνία καί τό ’68 ? ή τό ’70 ?, όπου επί ένα μήνα σχεδόν, έβρεχε λές καί ήταν Νικολο-Βάρβαρα!

Μήν υπερβάλλουμε μέ ό,τι βλέπομε σήμερα..

Ως πρός τίς επιπτώσεις στίς ελιές καί τά φυτά:
Λές ότι έπεσε ο καρπός πού θά έδεναν στό 40% . Καί τό θεωρείς αυτό τόσον τρομακτικό;
Εγώ, τόν Μάρτη, σέ σχετική ανάρτησι εδώ, έλεγα πώς καί τό 10% νά κρατήσουν, ... πάλι θά είναι πολύ! Αλοίμονο στά δένδρα άν κρατούσαν όλον τόν καρπό.
Οι βροχές τού Μάη προξενούν κάποια ζημιά στό πόσον καρπό θά κρατήσουν. Δέν εμίλησε όμως ποτέ κανείς γιά καταστροφή στήν σοδειά τής ελιάς τόν Μάη. (γιά τ’ αμπέλια, ναί, ... είναι νά κλαίνε μέ βροχερό Μάη –Ιούνιο ...) . Καί τό σύνηθες στίς βροχές είναι νά `ρίξουν τόν καρπό περισσότερο από απροθυμία νά τόν κρατήσουν γιά νά εκμεταλλευθούν ό,τι ευνοΐκότερο θεωρούν (`ρίζα καί κλάρα) καί όχι από τόσον πολύ από τό χαλάζι. Εφέτος όμως τά ‘λιό-δένδρα είναι πολύ ξεκούραστα καί θά φροντίσουν τόν καρπό τους. Καί αυτό πού σού είπε ο συμπατριώτης ο feidas, μή τό παίρνεις ως παρηγοριά, αλλά ως κάτι τό αναμενόμενο καί θετικό. (είχα μιλήσει γιά μιάν ανάλογη εμπειρία στό αμπέλι τό 2010).
Έπειτα μήν ξεχνάς ότι τήν μεγαλύτερη ζημιά, (από προσβολή δάκου) τήν παθαίνει η ελιά με τόν υγρό φθινόπωρο, καί απ΄τραυματισμό – πτώσι από χαλάζι γύρω στά τέλη τού Νοέμβρη.
Άν εσύ τώρα στό άνθος – δέσιμο τής ελιάς έψαχνες νά ραντίσης (κάτι πού δέν ξέρω άν πράττη κανείς!), τότε, τό φθινόπωρο – Νοέμβρη, τί θά έκανες; ... (καί τί θά νομε μέ τ’ αμπέλια σέ έναν βροχερό Αύγουστο – Σεπτέμβρη;)
Καί μή ξεχνάς, ... είπαμε: Εφέτος η χρονιά είναι μέν μιά καρποχρονιά, αλλά, ... δέν θά είναι τόσον απλόχερη ως τό τελείωμα τού καρπού. Θά είναι μετ’ εμποδίων καί μέ ευαισθησίες. Σταθήκαμε τυχεροί έως τώρα από τά χειρότερα. Ως τό τέλος όμως;; ...
Οψόμεθα...
KLASSIKOS

Περισσότερα
05/06/2014 19:41 #15350 από axaios
axaios απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Μακαρι να ημουν νεος και αγχωμενος δυστηχως εχω τα χρονια μου.
τα πραγματα για την περιοχη, τελευταια λαδια που λεμε, για το συνολο το 2012, για μενα το
11 ,βγαλε το 13 που λογικα δεν θα ειχαν ,χαθηκε το 14 και παμε για 2015,μιλαμε για 3 χρονια ακαρπιας.
τα ελαιοστασια βρισκοντε απο παραθαλλασια ,αλλα ο κυριος ογκος απο 100-400 μετραα υψομετρο,αυτα εισαν κυριολεκτικα λογο υψομετρου στο [δεσιμο ]και δεν εμεινε τιποτα!!!!!!
Ζημιες γιναν σε πολλες καλλιεργειες ανεμοςθυελωδης μπουρινια και χαλαζι,αλλα δεν []επαιξε]
και ας φωναζουν οι αγροτες λογο οτι δεν θελουν να δωσουν αποζημιωσεις.
Το οτι ο καιρος κανη τα δικα του ειναι σιγουρο, ζητημα να ριξε 2-3 χιονια τα τελευταια 2 χρονια και αυτα κοντα στα 1000 μετρα!!!!!!!!!

Περισσότερα
06/06/2014 08:39 #15357 από ionis
ionis απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Έχω κάπου 80 στρεμματα ελιές. Η παραγωγη ειναι στο 70% εδω. Πέρασε σχετικά ευνοικός καιρός. Εγώ 7 ημέρες πριν το κροκιασμα ψεκαζω με διαφυλλικο βορειο, αζωτο, και χαλκό.Αυτο το κάνω πάνω από 10 χρονια τωρα και έχω δει άυξηση στην καρπόδεση.

Vino di sasso, όταν τη πέτρα χτυπαει το σίδερο

Περισσότερα
04/12/2014 13:06 #17079 από chris312
chris312 απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Καλησπερα φιλε axaios βοηθισες καθολου τα δεντρα με βορακα εγω ριχνο 200 gr. στο δεντρο που ειναι πανω απο δεκα χρονων τον ριχνης τον μαρτιο στο δεντρο οπος ριχνις το λιπασμα 1 μετρο μακρια απο τιν ριζα και δεν ριχνις καθε χρονω ανα 2 χρονια γιατη ειναι δυνατο.

οινος ευφραινει καρδια

Περισσότερα
04/12/2014 22:33 #17099 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
φίλε ionis όταν λες "κρόκιασμα" τι εννοείς? Μόνο αυτόν τον (1) ψεκασμό κάνεις όλο τον χρόνο?

Περισσότερα
04/12/2014 23:14 - 04/12/2014 23:43 #17100 από ionis
ionis απάντησε στο θέμα: ΕΛΙΕΣ
Καλησπέρα, στην ελιά όταν αναπτυχθουν οι ταξιανθιες και εκπτυχθουν φτασουν δλδ στο σταδιο του μουρου, για να χρησιμοποιησω μια πιο αμπελουργικη εκφραση εχουν χρωμα λευκο. Λιγο πριν ανοιξουν οι καλυκες αλλαζουν χρωμμα και παιρνουν το χρωμμα του κροκου του αυγου οπου βγαινει και η ονομασια του σταδιου αυτου. 7 με 10 μερες νωρητερα κανω τον ψεκασμο που εγραψα παραπανω. Βεβαια δεν θα κολησουμε στις ωρες, αναλογα και με το καιρο αλλα οσο πιο σωστα πεσει το ραντισμα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχει. Κι αυτο γιατι η ελια διψαει για αζωτο και βορειο σε αυτο το σημειο ωστε να δεσει παραπανω καρπους. Οποιοδηποτε ραντισμα μετα απο αυτο το σταδιο και μεχρι το δεσιμο απαγορευεται γιατι η ελια τιναζει τα ανθη. Επισης ασχημη επιδραση σε αυτο το σταδιο της καρποδεσης εχουν και οι βροχερες ημερες ή πολυ δυνατοι ανεμοι. Επιθυμητοι ειναι ασθενης βοριοι ξηροι ανεμοι.
Οχι δεν κανω μονον αυτον τον ψεκασμο. Συμπληρώνω άζωτο με διαφυλικο ψεκασμο στο σταδιο σκλυρηνσης του πυρηνα. Περιπου στα μεσα Ιουνιου αναλογα τη περιοχη. Δαγκωνουμε καμια ελια και αν βρουνε σκληρο κουκουτσι σημαινει οτι μπαινουμε σε αυτο το σταδιο και θελει το αζωτο της. Απο εκει και περα κανεις αναλογα φην καλλιεργεια σου δολωματικους ή ολικους ψεκασμους για το δακο ή παγιδες αναλογα το καιρο το καλοκαιρι.
Εγω οταν εχω κεφια κανω 2 ή 3 ψεκασμους με χαλκο τον χειμωνα μετα τη συγκομηδη με τα ελαιοραβδιστικα και τα κλαδεματα.
Η ελια εχει πολλες απαιτησεις αν θελουμε καρπο, και ακομα περισσοτερο αν θελουμε καλο καρπο, ποιοτικο. Η νοοτροπια των παλιοτερων οτι βρεξει ας κατεβασει, ασε τα δεντρα μονα τους, μην κοβεις, δεν θελει λιπασμα, τι ραντιζεις δηλητηρια κλπ ειναι η σιγουρη λυση προς την ακαρπια.
Και κατι ακόμα, η επάρκεια σε κάλιο βοηθαει τα δεντρα να ανταπεξελθουν τους καύσωνες του καλοκαιριου. Γενικοτερα το σωστο κλαδεμα και η επάρκεια σε τροφες ειναι το κλειδι για καλες συγκομηδες. Και ο καλος Θεούλης να βοηθησει με σωστο καιρο ειδικοτερα στο σταδιο της ανθησης-καρποδεσης
Ελπίζω να βοηθησα. Και εδω είναι η αφεντιά μου

Vino di sasso, όταν τη πέτρα χτυπαει το σίδερο
Τελευταία διόρθωση: 04/12/2014 23:43 από ionis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skagio

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.240 δευτερόλεπτα