file ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ

Περισσότερα
19/05/2013 20:05 #9901 από nik.kollias
nik.kollias δημιούργησε το θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΑΓΩΜΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ.ΕΧΩ ΦΥΤΕΨΕΙ ΝΕΑ ΦΥΤΑ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΨΕΚΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΑΚΡΙΔΕΣ ΜΕ DECIS.ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ.ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/05/2013 23:10 #9904 από risvan
risvan απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
αγαπητε ξεκινασ με σοβαρα φαρμακα και αυτο δεν ειναι καλο .
οταν εννοεισ τα τρωει ειναι μικροβιο ή ειναι κατι αλλο στην γειτονια σου υπαρχουν αμπελια? ρωτα αν υπαρχουν τουσ γειτονεσ. και τα ξανα λεμε

Περισσότερα
20/05/2013 10:24 #9906 από gkap
gkap απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
Είχα το ίδιο πρόβλημα και το αντιμετώπισα ως εξής |
α) Ράντισμα με decis 1 φορά την εβδομάδα για 5-6 φορές.Εκτός από ακρίδες εξαφανίζει και άλλα αμπελοφάγα έντομα , όπως ωτιόρρυγχους , θρίπες , ευδεμίδα κλπ. Φρόντισε να ραντίζεις καλά και τη γύρω από το αμπέλι περιοχή , ειδικά αν έχει θάμνους , γιατί εκεί φωλιάζουν οι ακρίδες. Η ενέργειά του κρατάει 1-2 μέρες , ψοφούν μερικές , αλλά μετά ξαναεμφανίζονται. Να έχεις υπόψη σου ότι άλλα , πιό ισχυρά οργανοφωσφορικά εντομοκτόνα έχουν απαγορευτεί και δεν κυκλοφορούν πιά.
β) Επίπαση με θειχαλκίνη, είναι πολύ ισχυρή και σε προφυλάσσει από έντομα , περονόσπορο και ωίδιο. Όχι όμως σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες από 30ο , θα κάψεις τα νεαρά φύλλα.
Περί τα μέσα Ιουλίου , όσες ακρίδες απομείνουν θα εξαφανιστούν φυσιολογικά λόγω ζέστης.

gkap99

Περισσότερα
20/05/2013 23:32 #9916 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
Βαλε και ενα χλωρπυριφος να τα εξαφανισεις ολα,δεν θα μεινει τιποτα ζωντανο,προσεχε γιατι απο τις αναθυμιασεις μπορει να πεθανεις και εσυ.Εχω παθει πλακα με την ευκολια που προτεινουν και χρησιμοποιουν παρα πολλοι ισχυρα δηλητηρια για προιοντα μαλιστα που θα καταναλωσουν οι ιδιοι.Σε συζητησεις για φυτοπροστασια με ερασιτεχνες αμπελουργους(ας μην αναφερθουμε στους επαγγελματιες,ποναει), στην περιοχη μου,διαπιστωνω οτι το δηλητηριο παει συννεφο,οταν τους λεω οτι δεν χρησιμοποιω τετοια και οτι υπαρχει και αλλος δρομος,με κοιτανε με ανοιχτο στομα.Τελος παντων,το τι θα κανεις ειναι δικο σου θεμα,θα σου προτεινα ομως να δοκιμασεις και καποια φυσικα εντομοαποθητικα-εντομοκτονα τα οποια εχει διαπιστωθει οτι κανουν δουλεια.Καποιος ειχε το ιδιο προβλημα με ακριδες και τις αντιμετωπισε με μια συνταγη καυτερης πιπεριας και κρεμυδιου.Ψαξε λιγο και θα βρεις αρκετες συνταγες.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
22/05/2013 10:43 #9927 από gkap
gkap απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
Η χρήση εντομοκτόνων θεωρώ ότι είναι αναγκαίο κακό , μόνον όταν κινδυνεύει σοβαρά η παραγωγή μας. Το συγκεκριμένο (decis) βλέπω στην πράξη ότι έχει περιορισμένη δράση , 1-2 μέρες μετά το ράντισμα , μετά ξεθυμαίνει. Φυσικά πρέπει να τηρούνται αυστηρά οι αναλογίες. Επίσης , το ράντισμα σταματάει μετά την καρπόδεση , παρόλο που το σκεύασμα γράφει μέχρι 20 μέρες πριν τη συγκομιδή. Εγώ το χρησιμοποιώ με φειδώ και αναγκαστικά , επειδή έχω τεράστιο πρόβλημα με ενδημικό πληθυσμό ακρίδων που κυριολεκτικά αφανίζουν οτιδήποτε πράσινο βρούν μπροστά τους , όχι μόνο τους νεαρούς βλαστούς , αλλά και φύλλα δένδρων , λαχανικά , οτιδήποτε.Το πρόβλημα το γνωρίζουν καλά όσοι το έχουν " ζήσει"! Πέρισυ μου κατέστρεψαν 50 νεαρά φυτά και πάρα πολλά μάτια , πάνω που άνοιγαν , έχασα το 50% της παραγωγής. Παλαιότερα συνιστούσαν δόλωμα με πίτουρο και αρσενικώδες νάτριο η DDT(!!!) Μακρυά από μένα αυτά , άλλωστε δεν κυκλοφορούν πιά.
Πάντως , επειδή γενικά προβληματίζομαι πολύ με τη χρήση κάθε φαρμάκου , θα λάβω σοβαρά υπόψη μου κάθε καλοπροαίρετο σχόλιο . Επίσης , αν κάποιος γνωρίζει κάποιο φυσικό απωθητικό για τις ακρίδες , η άλλο τρόπο αντιμετώπισης , ας το γράψει.Ωστόσο , ψάχνω στο ινερνετ κι αν βρω κάποια άλλη συνταγή , ευχαρίστως θα την εφαρμόσω (του χρόνου πιά , αφού για φέτος σταμάτησα τους ψεκασμούς και οι ακρίδες σε λίγο που θα σφίξουν οι ζέστες θα εξαφανιστούν φυσιολογικά!).
Πάντως και το θειάφι - θειοχαλκίνη , που έτσι κι αλλοιώς οι περισσότεροι το χρησιμοποιούμε , τις διώχνει.

gkap99

Περισσότερα
22/05/2013 11:21 #9929 από physiart
physiart απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
Eίχα και εγώ πρόβλημα με ακρίδες όταν είχα φυτεύσει το αμπέλι και πραγματικά σε κάποια κλήματα υπήρξε ζημιά. Μετά κατάλαβα ότι όταν αποψίλωνα το αμπέλι από κάτω, πήγαιναν στα πρέμνα για να φάνε. Στην αρχή δεν μπορούσα να κάνω κάτι, αφού τα κλήματα ήταν αρκετά μικρά και δεν μπορούσα να αφήσω το χώρο κάτω από αυτά χωρίς να τον αποψιλώσω. Προσπαθούσα να το τρενάρω όσο γίνεται, αλλά δεν έριξα ποτέ φυτοφάρμακα. Πίστευα ότι η φύση θα κάνει τη δουλειά της...και την έκανε. Σήμερα έχω και πάλι πολλές ακρίδες, αλλά δεν αποψιλώνω και κυρίως αργώ να βάλω χορτοκοπτικό (φέτος το έβαλα στις αρχές Μαΐου). Οι ακρίδες κάθονται στα πρέμνα, αλλά δεν τρώνε από αυτά, αφού υπάρχει πολύ χόρτο γύρω - γύρω, κάθε λογής. Συγχρόνως οι εχθροί των ακρίδων σε ένα τέτοιο περιβάλλον βρίσκονται παντού.
Είναι απόφαση παιδιά, τρόπος σκέψης, τίποτε άλλο. Μη ρίχνετε φυτοφάρμακα όσο γίνεται. Ξέρω ότι όταν έχεις το πρόβλημα πιέζεσαι να ρίξεις, αλλά υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ώστε να αποφύγουμε αυτή την κατάσταση (όσο γίνεται). Αν έχουν γίνει τα βήματα που πρέπει και η χρονιά είναι δύσκολη, μπορώ να το καταλάβω. Γενικά, οι περισσότεροι οικολογικοί τρόποι δεν είναι δραστικοί, θέλουν χρόνο, σχεδιασμό και προπάντων πίστη σε αυτό που κάνεις διότι οι σειρήνες των φυτοφαρμάκων είναι παντού, από το γεωπόνο έως το φίλο αμπελουργό της διπλανής πόρτας :-)

Περισσότερα
22/05/2013 18:45 #9937 από nik.kollias
nik.kollias απάντησε στο θέμα: ΦΑΓΩΜΑ ΝΕΩΝ ΒΛΑΣΤΩΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΙ ΑΚΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΑΝΤΙΣΑ ΜΕ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟ.ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΠΗΓΑ ΤΟ ΓΕΩΠΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΘΕΙΑΦΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΧΟΡΤΑ ΑΦΟΥ ΦΥΤΕΨΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΝΤΑΣ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ.ΣΩΣΤΗ Η ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΧΟΡΤΑ.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.196 δευτερόλεπτα