file Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?

Περισσότερα
31/08/2017 10:27 #23524 από todos
todos δημιούργησε το θέμα: Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?
Καλημερα σε ολους,

Σκεφτομαι να παρω μια δεξαμενη ανοξειδωτη περιπου 500 λιτρα. Καθως εκανα την αναζητηση μου ειμαι σε διλημμα για το αν θα αξιζε να παρω με κωνικο πατο ή χωρις.
Με κωνικο πατο εχει περιπου 2πλασια τιμη απο οτι χωρις.
Εδω θα ηθελα να σας ρωτησω εαν για τετοια ποσοτητα αξιζει να δωσω διπλασια λεφτα?Τι πλεονεκτηματα υπαρχουν?

ευχαριστω,
Θοδωρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
31/08/2017 10:48 #23525 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?
Την δεξαμενή με κωνικό πάτο την πλένεις - ξεπλένεις επί τόπου. Με ίσιο πάτο, όταν την πλύνεις πως θα βγάλεις τα ξεπλύματα; Πρέπει να την βγάλεις έξω και να την γυρίσεις πλάγια, στο χώμα ή πάνω σε νάιλον, πανί, αλλιώς θα ξύνεται. Έχω και από τις 2, έχω και με πόρτα. Ότι δεν πληρώσεις σε λεφτά, θα τα πληρώσεις σε ταλαιπωρία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Περισσότερα
31/08/2017 13:19 #23526 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?
Να ρωτήσω και εγώ,

ο κωνικός πάτος βοηθάει στο να βγούν τα κουκούτσια όταν αυτά έχου καταβυθιστεί;

Περισσότερα
31/08/2017 14:06 #23527 από Goude
Σε δεξαμενη με επίπεδο πάτο, το ξέρετε ότι πρέπει να την γυρίσεις όλη πλάγια, για να την καθαρίσεις Με κωνικό πάτο, μένει επί τόπου και ανοίγεις την κάνουλα του κωνικού πάτου. Αν βουλώσει, είτε από πάνω σπρώχνεις με ενα ξύλο, είτε από κάτω, βάζεις το λάστιχο με νερό.

Περισσότερα
31/08/2017 14:43 #23528 από andreas.360
Οχι δεν το διατύπωσα καλά...

Η ερώτηση μου πήγενε στο αν μπορείς να βγάλεις τα κουκούτσια από την κάνουλα του κωνικού πάτου όταν η οινοποίηση είναι ακόμη σε εξέλιξη.

Οπως το φαντάζομαι, ανοίγοντας την κάνουλα θα αρχίσει να ρέει το κρασί συμπαρασύρωντας και τα κουκούτσια. Σουρώνω τα κουκούτσια και ξαναβάζω το κρασί στην δεξαμενή. Ισχύει; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Περισσότερα
31/08/2017 21:40 - 31/08/2017 22:17 #23531 από Goude
Όταν πατάμε τα σταφύλια, τις πρώτες 1-3 μέρες όλα είναι ένας πολτός. Μεταξύ 2ης-3ης μέρας αρχίζει ο βρασμός, παράγεται διοξείδιο του άνθρακα, που σπρώχνει προς τα πάνω τα στέμφυλα - κουκούτσια όλα αδιακρίτως. Μετά την φάση του έντονου βρασμού 7-10η μέρα, θα αρχίσει σταδιακά η καταβύθιση κάθε υλικού του σταφυλοπολτού. Με ποια διαδικασία από το κατακάθι που θα μαζευτεί στον πάτο, θα ξεχωρίσεις μόνον τα κουκούτσια. Από την κάνουλα θα ρέουν, κρασί, κατακάθι, στέμφυλα, κουκούτσια ότι φέρνει η ροή δηλαδή. Υπόψιν ότι και τα κουκούτσια έχουν διαφορετικό χρόνο καταβύθισης, ανάλογα με την ωριμότητα τους.
Τελευταία διόρθωση: 31/08/2017 22:17 από Goude.

Περισσότερα
31/08/2017 23:54 #23532 από andreas.360

Goude έγραψε: Με ποια διαδικασία από το κατακάθι που θα μαζευτεί στον πάτο, θα ξεχωρίσεις μόνον τα κουκούτσια.

Δεν ξέρω και αυτό ακριβώς ρωτάω.

Σε κάποια φάση της ζύμωσης, πριν διαλυθεί το καπέλο τα κουκούτσια κατακάθονται. Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει εγώ. Ο πάτος της δεξαμενής είναι γεμάτος κουκούτσια, από πάνω υπάρχει κρασί/μούστος και στην κορυφή το καπέλο. Θέλω να παρατείνω την εκχύλιση και μετά το τέλος της ζύμωσης και σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό να απομακρύνω τα κουκούτσια όταν ο σταφυλοπολτός βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση.

Περισσότερα
01/09/2017 01:07 #23533 από todos
todos απάντησε στο θέμα: Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?
Υπαρχει καποιος που να εχει αγορασει δεξαμενη με κωνικο πατο να μας εντυπωσεις,κοστος και απο που την προμηθευτικε?
Εγω ρωτησα στον Καραβατση(Toscana inox) αλλα μου φανηκαν λιγο απαγορευτηκες και μετα κοιταξα καποιες του Μπουγα και ηταν πιο οικονομικες.
Μπορει να προτεινει κανενας καμια μπας και καταληξω σε μια επιλογη.

Θοδωρης

Περισσότερα
01/09/2017 10:12 #23535 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Αξιζει αγορα δεξαμενής με κωνικο πατο?
΄Εχω δεξαμενή 200 λίτρων με κωνικό πάτο, την οποία την χρησιμοποιώ για να κάνω ροζέ οινοποίηση.
Με βοηθά πολύ και στην απολάσπωση, διότι το ίζημα κατακάθεται στον κώνο και αφαιρείται από την κάτω κάνουλα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και εκτιμώ ότι αξίζει μέχρι κεραίας τα παραπάνω χρήματα. Ο βαθμός ευκολίας που προσφέρει στον χειρισμό του περιεχόμενου αλλά και της ίδιας της δεξαμενής είναι πολύτιμος.
Την έχω πάρει από τον Καραβάτση στα Γιαννιτσά, 320 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.489 δευτερόλεπτα