file Σφράγισμα βαρελιού

Περισσότερα
06/10/2017 20:26 #23860 από jeff3
jeff3 δημιούργησε το θέμα: Σφράγισμα βαρελιού
Καλησπέρα σε όλους.

Λόγω απροσεξίας δεν μου φτάνει ο (μούστος-κρασί) για να σφραγίσω το βαρέλι μου ( πλαστικό με κάνουλα) χρειάζομαι περίπου 1.5 λίτρο ακόμα.
1. Έχω σε δεξαμενή μεγάλη μούστο με σταφύλια για τσιπούρα να τραβήξω από εκεί για να συμπληρωσω το βαρέλι;

2. Να αγοράσω εμφιαλωμένο για να το συμπληρώσω;

3. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλως τρόπος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/10/2017 21:40 #23861 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Σφράγισμα βαρελιού
Σφραγίζουμε ξύλινο βαρέλι που με την μικροοξυγόνωση από το ξύλο θα βάζουμε κρασί στην κανάτα μας.Στο πλαστικό σκεπάζουμε με παραφινέλαιο και κλείνουμε ελαφρώς το καπάκι (όχι ερμητικά),διότι αλλιώς θα κάνει αναρρόφηση από την κάνουλα κάθε φορά που θα τραβάς κρασί.Καλόπιοτο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, jeff3

Περισσότερα
07/10/2017 02:30 - 07/10/2017 02:31 #23862 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Σφράγισμα βαρελιού
Το σωστό είναι να σφραγίζουμε ένα απογεμισμένο βαρέλι και να το απογεμίζουμε κάθε τόσο για να ισοφαρίζουμε τις απώλειες λόγω εξατμισοδιαπνοής. Αν αντί να το απογεμίζουμε κάθε λίγο το αδειάζουμε τότε από την ελεύθερη του επιφάνεια δεν γίνεται μικρο οξυγόνωση αλλά οξείδωση.

Να ξέρεις ότι και τώρα να γεμίσεις το βαρέλι, κάθε λίγες μέρες θα χρειαστεί να το ξαναγεμίζεις (ειδικά στην αρχή όπου οι απώλειες έχουν μεγαλύτερο ρυθμό).

Εγώ δεν θα διακινδύνευα να βάλω κρασί από τα τσάμπουρα γιατί δεν ξέρεις πως έχει εξελιχθεί η ζύμωση εκεί (ειδικά αν δεν έχεις θειώσει). Θα προτιμούσα να αγοράσω ένα σταθεροποιημένο έτοιμο κρασί. Άλλωστε ανάλογα με τον όγκο του βαρελιού σου (αλήθεια πόσος είναι; ) δεν θα επηρεάσεις την γεύση του δικού σου κρασιού.
Τελευταία διόρθωση: 07/10/2017 02:31 από andreas.360.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jeff3

Περισσότερα
07/10/2017 13:51 #23864 από jeff3
jeff3 απάντησε στο θέμα: Σφράγισμα βαρελιού
Ευχαριστώ για τις απαντησεισ σας. Andreas.360 Και γω αυτο είχα στο νου μου να κάνω να αγοράσω εμφιαλωμένο κρασί και να συμπληρώσω.(50 λίτρα) για προσωπική χρήση. Για να συμπληρώσω χρειάζομαι περίπου 1 λίτρο δεν είμαι και σιγουροσ. έλεγα αν υπήρχε άλλως τρόπος. Θα πάρω ίδια ποικιλίας για να μην υπάρξει διαφορά.

Περισσότερα
07/10/2017 15:36 - 07/10/2017 15:38 #23865 από κωστας χ
Εξατμισιοδιαπνοή έχουμε στα ξύλινα βαρέλια, όχι στα πλαστικά όπως του jeff3, κατά τη γνώμη μου.
Τελευταία διόρθωση: 07/10/2017 15:38 από κωστας χ.

Περισσότερα
07/10/2017 16:49 #23866 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Σφράγισμα βαρελιού
Κώστα έχεις δίκιο. Τώρα πρόσεξα ότι ο jeff3 αναφέρεται σε πλαστικό βαρέλι. Μετά το διάβασμα της λέξης βαρέλι ο εγκέφαλος αγνόησε την επεξήγηση. Ότι έγραψα ισχύει για τα ξύλινα βαρέλια. Μια χαρά τα είπες στην αρχική σου απάντηση.

Περισσότερα
07/10/2017 19:19 - 07/10/2017 19:21 #23867 από jeff3
Φίλε Κώστα φέτος δεύτερη φορά που επιχειρώ να κανω κρασί. Πήρα πλαστικό (κρασοβαρελο) λόγω ευκολίας και οικονομίας από οτι μου είπαν. Πέρσι οταν σφραγησα βαρέλι το είχα γεμίσει μέχρι τα χείλια τοποθέτησα μια φλαντζα που έχει στο καπάκι και το έσφιξα τέρμα. Για να μην οξειδωνεται. δεν είχα χρησιμοποιήσει παραφινέλαιο όπως αναφέρεις εσύ στην δημοσίευση σου πιο πάνω. Ειναι απαραιτητο αλλιώς θα έχω πρόβλημα;
Τελευταία διόρθωση: 07/10/2017 19:21 από jeff3.

Περισσότερα
07/10/2017 20:00 #23868 από κωστας χ
Για σιγουριά βάζουμε παραφινέλαιο (ειδικό για κρασί να ζητήσεις) και δεν κλείνουμε αεροστεγώς το καπάκι,γιατί αλλιώς θα κάνει αναρρόφηση αέρα από την κάνουλα.Δεν ξέρω που είσαι,θα σου συνιστούσα πάντως δεξαμενή ινοχ με πλωτήρα παραφινελαίου www.toolplanet.gr/index.php?route=produc..._692&product_id=5627 Υπάρχουν διάφορα μεγέθη και παρελκόμενα.

Περισσότερα
08/10/2017 14:12 #23870 από κωστας χ
Αν απεχθάνεσαι το παραφινέλαιο έχεις την επιλογή να απογεμίσεις-σφραγίσεις,να το αφήσεις 40-50 ημέρες να καθαρίσει και μετά να εμφιαλώσεις σε γυάλινες φιάλες με φελλούς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jeff3

Περισσότερα
08/10/2017 16:12 #23872 από jeff3
Κωστα σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Οντως θελω να το αποφυγω το παραφινελαιο διοτι δεν ξερω να το χρησιμοποιω και φοβαμαι μην το χαλασω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.554 δευτερόλεπτα