file Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος

Περισσότερα
22/08/2019 12:01 #26964 από sw8jvw
sw8jvw δημιούργησε το θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Γεια σας.
Συνήθως αγόραζα έτοιμο μουστο. Βρέθηκα φέτος με 300 κιλά σταφύλια. Θελω να τα κανω μουστο και τα 100 κιλα τσίπουρο. Σκέφτηκα να αγοράσω σπαστηρα διαχωριστηρα χειροκίνητο, αλλά μου είπαν ότι δεν προσφέρετε για τόσο λίγα κιλά. Η εμπειρία σας ποια ειναι; Θα πετάξω τα λεφτά εάν πάρω κάτι τέτοιο.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
22/08/2019 12:53 #26965 από andreas.360
andreas.360 απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Τίποτα δεν πάει χαμένο που λέει και το τραγούδι. Να το χρησιμοποιήσεις και του χρόνου για να αξίζει η επένδυση.

Αν μπορείς να αγοράζεις κάθε χρόνο σταφύλια αντί για μούστο είναι καλύτερα.
Όταν παίρνεις μούστο, δεν ξέρεις την ποιότητα των σταφυλιών που έχει χρησιμοποιηθεί. Αγοράζοντας σταφύλια κάνεις ένα βήμα πιο κοντά στην ποιότητα αφού μπορείς να ξεδιαλέξεις κατά το σπάσιμο τα σάπια. Φυσικά χρειάζεται περισσότερη δουλειά αφού ο μούστος είναι ήδη απολασπωμένος και θειωμένος ενω στην περίπτωση της αγοράς σταφυλιών αυτά θα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου.

Το ιδανικό είναι να έχεις αμπέλι αλλά για εμάς που δεν μπορούμε η αγορά σταφυλιών και όχι μούστου πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.

Όσον αφορά τα κιλά δεν κατάλαβα γιατί δεν προσφέρεται ο χειροκίνητος για 300kgr σταφύλι. Αν το αντέχει η τσέπη σου είναι ιδανική λύση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
22/08/2019 12:59 - 22/08/2019 13:26 #26966 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Διαλέγεις με ή χωρίς διαχωριστήρα, μέχρι 500 κιλά είναι ότι πρέπει ο χειροκίνητος www.skroutz.gr/c/1539/spastires-stafulio...icevat&order_dir=asc
Τελευταία διόρθωση: 22/08/2019 13:26 από κωστας χ.

Περισσότερα
22/08/2019 15:59 #26967 από sw8jvw
sw8jvw απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Ευχαριστώ πολύ. Απλώς δεν ξέρω αν τα συνθλίβει ο χειροκίνητος με ηλεκτρικο φίλου μου εκανε πολύ καλή δουλειά. Αυτοι δε ειναι με ερταλον και οχι μεταλικοι.

Περισσότερα
22/08/2019 16:04 #26968 από sw8jvw
sw8jvw απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Ευχαριστώ πολύ. Εχω και δικεσ μου 40 ριζες αλλα τα κανω τσιπουρο. Εδω στη Συρα που είμαι τον μουστο που περνούμε ξέρουμε τι είναι, γιατί εκεί ήμαστε όταν γίνεται ο τρύγο και το πάτημα. Χρειάζεται και να τον θειωσω και να τον απολασπισω .

Περισσότερα
22/08/2019 16:13 - 22/08/2019 16:17 #26969 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Εννοείς πλαστικούς κυλίνδρους; Έχω δει σπάσιμο και με πλαστικούς και μεταλλικούς και ηλεκτρικούς,ίδιο γίνεται απλώς πιο αργά με το χειροκίνητο. Θείωση στον πολτό μετά τον σπαστήρα. Απολάσπωση αν είναι καθαρά τα σταφύλια στην ολοκλήρωση της ζύμωσης.
Τελευταία διόρθωση: 22/08/2019 16:17 από κωστας χ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sw8jvw

Περισσότερα
03/09/2019 21:41 #27021 από tyria
tyria απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Γειά σε όλους και καλό τρύγο σε όσους δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη.Επειδή πρόκειται να προβώ στην αγορά ηλεκτρικού σπαστήρα-διαχωρηστήρα για ερασιτεχνική χρήση, παρακαλώ τη συμβουλή σας για το τι να προσέξω κατά την αγορά του ή τι να αποφύγω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί όποτε ζήτησα την βοηθειά σας είχα άμεση ανταπόκριση.

Περισσότερα
03/09/2019 22:33 #27022 από andreas.360
Αν το αντέχεις οικονομικά να πάρεις το ανοξείδωτο μοντέλο. Οι βαμμένοι έχουν σημεία που η μπογιά φεύγει εύκολα. Για παράδειγμα οι βίδες που συγκρατούν τον κάδο βιδώνουν απευθείας στο εσωτερικό του, φθείροντας την μπογιά με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εστίες σκουριάς. Σε αυτά τα σημεία έχω βάλει πλαστικές ροδέλες. Επίσης κατά την αφαίρεση και επανατοποθέτηση του διάτρητου τυμπάνου η μπογιά φθείρεται εύκολα. Γενικά ο βαμμένος θέλει προσοχή. Που και πως θα τον ακουμπήσεις, μην τον χτυπήσεις κλπ. Πριν τον χρησιμοποιήσεις να του ρίξεις ένα καλό πλύσιμο. Ο δικός μου είχε πολύ βρωμιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tyria

Περισσότερα
03/09/2019 23:17 #27023 από tyria
tyria απάντησε στο θέμα: Σπαστηρας διαχωρηστηρας χειροκίνητος
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Επειδή μετά από αναζήτηση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ είδα ότι OMAC-GRIFO-ENOTALIA βγαίνουν σε τρεις τυπους (απλός-με ανοξείδωτη σκάφη-ολόκληροι ανοξείδωτοι ) και η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη μήπως η μεσαία κατηγορία έλυνε αρκετά προβλήματα;

Περισσότερα
04/09/2019 12:02 #27025 από andreas.360
Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση σου. Με όλα τα μηχανήματα θα κάνεις την δουλεία σου. Εξαρτάται τι μπορείς να δώσεις σε χρήμα και πόσο σχολαστικός είσαι κατά την εργασία, τον καθαρισμό τους και την συντήρηση τους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tyria

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.273 δευτερόλεπτα