file Food grade οινόπνευμα.

Περισσότερα
23/04/2020 15:22 #28053 από kostbill
kostbill δημιούργησε το θέμα: Food grade οινόπνευμα.
Ψάχνω καθαρό οινόπνευμα food grade.

Οτιδήποτε πάνω από 95% μου κάνει.

Το θέλω για να ομογενοποιώ αιθέρια έλαια σε νερό.

Γνωρίζετε από που μπορώ να αγοράσω σαν ιδιώτης;
Μήπως πουλάει κάποιος από εδώ μέσα;

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
23/04/2020 15:30 #28054 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Food grade οινόπνευμα.
Φίλε kostbill καλημέρα και καλώς ήλθες,
για πόση ποσότητα οινοπνεύματος ενδιαφέρεσαι;
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
23/04/2020 15:51 #28055 από kostbill
kostbill απάντησε στο θέμα: Food grade οινόπνευμα.
Καλησπέρα.

Περίπου 350ml.
Τι ποσοστό είναι;

Περισσότερα
24/04/2020 07:44 #28061 από Nikos Kotsalis
Φίλε kostbill καλημέρα,
Δεν έχω έτοιμο να σού δώσω αλλά θα φτιάξω.
Αν βιάζεσαι μπορείς να πάρεις από κάθε φαρμακείο.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
24/04/2020 10:29 #28062 από kostbill
Πουλάνε τα φαρμακεία; Πως το ζητάω; Οινόπνευμα για κρασί;;;

Περισσότερα
24/04/2020 12:58 #28063 από kostbill
Πήρα τηλέφωνο σε 3 φαρμακεία και κανένας δεν πουλάει.
Αν ξέρεις που αλλού μπορώ να βρω μου λες.
Αλλιώς εσύ πόσο χρεώνεις;

Περισσότερα
24/04/2020 21:04 #28064 από Nikos Kotsalis
Φίλε Kostbill καλησπέρα,
Δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ τόσο υψηλόβαθμο απόσταγμα, καν δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.
Θα το δοκιμάσω όμως.
Προφανώς για αυτήν την ποσότητα δεν θα υπάρξει καμία χρέωση για ένα μέλος.
Δεν μπορώ όμως να σου πω αν και πότε θα το έχω.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
24/04/2020 21:32 #28065 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Food grade οινόπνευμα.
Έχω κρατήσει 5 λίτρα, στα 82,5 vol. Το ζητάνε οι μελισσάδες για βάμμα πρόπολης.

Περισσότερα
24/04/2020 23:16 #28066 από kostbill
Καλησπέρα.

Νίκο θα ήθελα να μου φτιάξεις αν μπορείς. Αν νομίζεις όμως πως είναι δύσκολο και μπαίνεις σε μπελάδες,
τότε λογικό να σε πληρώσω, όμως δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει αυτό. Αν το κοστολογούσες, πόσο θα ήταν;

Goode, δεν ξέρω αν μου κάνει 82.5%, θέλω να ομογενοποιήσω αιθέρια έλαια, που είναι σαν λάδι. Γνωρίζεις
αν στο δικό σου οινόπνευμα μπορείς να ομογενοποιήσεις λάδι;

Επίσης, το δικό σου είναι food grade;
Αν είναι, πόσο το χρεώνεις;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Περισσότερα
25/04/2020 01:27 - 25/04/2020 11:43 #28067 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Food grade οινόπνευμα.
Αγαπητέ kostbill,

1. Ο μόνος τρόπος να βρείς καθαρό οινόπνευμα 95% οινοπνευματικών βαθμών (αιθυλική αλκοόλη) είναι τα σουπερμάρκετ, με 9 € περίπου τα 200 ml.
Προσοχή όμως μήπως, ψάχνοντας (π.χ. στο διαδίκτυο) κατα λάθος προμηθευτείς μεθυλική αλκοόλη (ξυλόπνευμα, που είναι πάμφθηνο) που είναι δηλητήριο γιατί τυφλώνει και σε μεγαλύτερη ποσότητα προκαλεί ακόμη και τον θάνατο.

2. Ομοίως κυκλοφορεί στην αγορά και ισοπροπυλική αλκοόλη (πάμφθηνη, ~7-10 €/λτ) 99,5% οινοπν. βαθμών που ούτε κι αυτή πίνεται, η οποία χρησιμοποιείται για την παρασκευή αντιϊικών gel για τα χέρια.Την εποχή αυτή όμως δεν μπορείς να την βρείς στην αγορά, έχει εξαντληθεί λόγω μεγάλης ζήτησης.
Αυτή ίσως σου δώσει λύση στο πρόβλημα τις μίξεως των αιθερίων ελαίων που σε ενδιαφέρει, για την υγιεινή χρήση της όμως, σε σχέση με το πού θέλεις να χρησιμοποιήσεις το μίγμα, ρώτησε τον Ε.Ο.Φ (Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκων).

3. Όσο για τα χόμπυ σου της παρασκευής αεριούχων ποτών με χυμούς φρούτων με συντηρητικά, καλά είναι να το εγκαταλήψεις γιατί για να συντηρηθούν σωστά απαιτούν την προσθήκη Βενζϊκού Νατρίου (Ε211) (που διαλυόμενο στο νερό δίνει βενζοϊκό οξύ που συντηρεί το διάλυμα σακχάρου) το οποίο είναι κυκλική οργανική ένωση, άκρως καρκινογόνος.
Το σορβικό κάλιο δεν είναι καρκινογόνο, όμως είναι κι αυτό βλαπτικό για την υγεία (αφού προορίζονται για προσωπική σου κατανάλωση). Επίσης μόνο του (δηλ. χωρίς την προσθήκη Βενζοϊκού) δεν μπορεί να συντηρήσει τους χυμούς.

4. Μπορείς να κάνεις χυμούς φρούτων με τον αποχυμωτή που λές οτι έχεις, αλλά φρόντισε να τον συντηρήσεις με παστερίωση ή στην κατάψυξη. Άλλος υγιεινός τρόπος συντήρησης (αφού προορίζονται για προσωπική σου κατανάλωση) δεν υπάρχει.

5. Μην παρασύρεσαι απο ανεύθυνες συστάσεις για δοσολογίες, που βρίσκεις στο διαδίκτυο, απο ετειρείες που θέλουν να πουλήσουν:
α. Το σορβικό κάλιο (Ε202) δεν είναι φυσικό προϊόν αλλά χημικό
β. Για το σορβικό οξύ (δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο ως βενζοϊκό οξύ αλλά υπο μορφή άλατος ως βενζοϊκό νάτριο), ο νόμος απαιτεί ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ περιεκτικότητα μέχρι 200 gr/tn (200 γραμ. στον τόνο) δηλ. 20 gr/hl (δηλ. 20 γραμ. στο 100λιτρο), το οποίο μπορεί να προέλθει απο προσθήκη 27 gr/100λιτρο σορβικό νάτριο
Η ποσότητα όμως αυτή είναι γνωστό οτι δεν επαρκεί για να συντηρήσει ένα ΧΥΜΑ ημίγλυκο ή γλυκό κρασί, παρά μόνο εμφιαλωμένο.

Ψάχνοντας τη νομοθεσία είδα οτι: ΓΙΑ ΧΥΜΟ ΑΠΟ ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ, η μέγιστη περιεκτικότητα σε σορβικό οξύ είναι εδώ 500 gr/tn (500 γραμ/ 1000 λίτρα=50 γραμ./100λιτρο) (υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις στη νομοθεσία και για να είσαι σίγουρος ρώτα τον Ε.Ο.Φ.)

6. Για επιτρεπόμενη ποσότητα σε Βενζοϊκό νάτριο, όταν μάθω θα σου πώ (στα αεριούχα ποτά εδώ και χρόνια, θυμάμαι απο το εργοστάσιο αεριούχων ποτών του πατέρα μου, ήταν 1000 gr (=1 Kg) στον τόνο, όμως έχω την εντύποση πως η max ποσότητα αυτή θα πρέπει να έχει μειωθεί σήμερα).
Διάβασα οτι «δεν πρέπει να συνδυαστεί με βιταμίνη C (ασκορβικό οξύ) ή E, καθώς η αντίδραση που λαμβάνει χώρα δίνει ως προϊόν το βενζόλιο. Αυτό είναι πραγματικά ΠΟΛΥ επικίνδυνο. Το βενζόλιο είναι πολύ ισχυρό καρκινογόνο».

Ψάχνοντας στη συνέχεια τη νομοθεσία είδα οτι: Για φυσικό χυμό φρούτων και λαχανικών, η μέγιστη περιεκτικότητα σε βενζοϊκό οξύ είναι 200 gr/tn (200 γραμ/ 1000 λίτρα=20 γραμ./100λιτρο)

Μου προξενεί πάντως εντύπωση, οτι ξεκινάς να κάνεις πράγματα βλαπτικά για τον οργανισμό σου, χωρίς να έχεις ψαχτεί για να έχεις μια κάποια ελάχιστη ενημέρωση περι το θέμα της συντηρήσεως σακχαρούχων διαλυμάτων που είναι οι πάσης φύσεως χυμοί.

SPYROS

Υ.Γ.: Πολλά απο τα πιό πάνω θέματα έχουν σποραδικά συζητηθεί και εξαντληθεί, πριν κάποια χρόνια, στον Αμπελουργό.

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 25/04/2020 11:43 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Goude, stelios1, κωστας χ, lyggas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.292 δευτερόλεπτα