file Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού

Περισσότερα
25/09/2014 19:30 #16177 από Tsi
Tsi δημιούργησε το θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Καλησπέρα σ'όλους,

Αγόρασα ένα ιταλικό πνευματικό βαρέλι 200 Λίτρων (225 Ευρουλάκια παρακαλώ) και έχω πρόβλημα με διαροή στο πνευματικό καπάκι...αν και επιπλέει κανονικά όταν το βάζεις πάνω στην επιφάνεια του κρασιού...

Τώρα, μόλις κάνεις ότι ανεβάζεις την πίεση πάνω από 0,25 Bar (πολύ μικρή) στην σαμπρέλα αρχίζει να βγάζει κρασί από το εξαεριστικό (Το πλαστικό με την μπίλια). Εντάξει και τι έγινε θα μου πείτε, στα 0,2 δεν τρέχει. Σωστά δεν τρέχει και φάινεται ότι στεγανοποιεί. όμως υπάρχει και μια δεύτερη διαροή στον μαστό που ενώνει το λάστιχο της τρόμπας με την σαμπρελα. ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στην σύνδεση αλλά από την τρύπα που εχει το καπάκι και περνά ο μαστός της σαμπρέλας. Δηλαδή δεν είναι θέμα συνδέσεων.
Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν υπάρχει απώλεια πιέσης σύμφωνα πάντα με το μανόμετρο, και όσο την αυξάνεις τόσο μεγαλύτερη διαροή από το εξαεριστικό.

Φαίνεται ότι αυξάνοντας την πίεση και αρχίζοντας να πιέζονται τα τοιχώματα του βαρελιού, το καπάκι αρχίζει να ''βιδώνει'' πρός τα κάτω!!!

Τώρα αυτό που κάνω είναι να το σκουπίζω 2-3 φορές την ημέρα, αλλά τι γίνεται που πρέπει να φύγω για 20 μέρες εκτός σπιτιού?

Θα γίνει ξύδι το κρασάκι μου. Ρωτώ λοιπόν - κανείς δεν μπορεί να με βοηθείσει, ο αντιπρόσωπος που το αγόρασα δεν το έχει ξανακούσει λέει(?) και αδυνατεί - είχε κανένας σας παρόμοιο πρόβλημα και πώς το έλυσε?

Ευχαριστώ

Αλέξανδρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
25/09/2014 21:06 #16179 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Παρακολούθησε προσεκτικά όχι μόνο το καπάκι αλλά και τη σαμπρέλα, πώς συμπεριφέρεται μέσα στο αυλάκι όταν ανεβάζεις την πίεση, και θα βρεις τη λύση μόνος σου!!!

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.

Περισσότερα
26/09/2014 19:15 #16190 από Tsi
Tsi απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Ευχαριστώ SPYROS

Λοιπόν μπατάρισα την σαμπρέλα και τράβα-λάσκα (είναι καινούργια) τώρα περισσεύει λίγο από πάνω...

Προς το παρόν δεν χάνει με 3.5 bars, Αν χάσει θα επανέλθω.

Αλέξανδρος

Περισσότερα
26/09/2014 21:54 - 27/09/2014 15:13 #16193 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Παιδί Tsi Κρήτης:

Όταν η ξεφούσκωτη σαμπρέλα δεν κάθεται καλά στο αυλάκι και είναι τοποθετημένη πιο κάτω, τότε κατά το φούσκωμα τείνει να ανέβει προς το μέσον του αυλακιού για να καθίσει πλήρως εντός αυτού, και δεδομένου ότι η εξωτερική της πλευρά είναι κολλημένη/φρεναρισμένη στην εσωτερική κυλινδρική επιφάνεια της δεξαμενής και συνεπώς αμετακίνητη, σπρώχνει αναγκαστικά το πνευματικό καπάκι προς τα κάτω, πιέζεται το κρασί και τότε εξέρχεται από τον αναπνευστήρα.
ΛΥΣΗ: Βάλε τη σαμπρέλα στο μέσον του αυλακιού η λόγο πιο ψηλά, και το πρόβλημα τακτοποιείται.
Υπάρχουν επίσης και σαμπρέλες που με τα χρόνια ξεχειλώνει το κάτω μισό που εφάπτεται με το κρασί και τότε η σαμπρέλα κάθεται στο κάτω μέρος του αυλακιού, δηλ. σε χαμηλότερη θέση με αποτέλεσμα με το φούσκωμα να έχουμε και πάλι διαρροή. Η περίπτωση αυτή τακτοποιείται με πλήρη εξαγωγή της σαμπρέλας και αναποδογύρισμά της (η κάτω πλευρά να έρθει επάνω).

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 27/09/2014 15:13 από SPYROS.

Περισσότερα
01/10/2014 01:12 #16253 από yspili
yspili απάντησε στο θέμα: Ερώτηση χρήσης πνευματικού πλωτήρα
Καλησπέρα,

φέτος αποφάσισα να χρησιμοπιήσω πνευματικό πλωτήρα για να αποφύγω το παραφινέλαιο. Έτσι λοιπόν αγόρασα έναν για το δοχείο μου (150λτ).

Δεν έχω βρει πουθενά οδηγίες χρήσεως και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος...

Άφησα τον πλωτήρα να επιπλέυσει στην επιφάνεια του κρασιού και μόλις ηρέμησε, τον φούσκωσα στα 0,7 bar οπου και λειτουργεί σωστά για το δοχείο μου.

Το θέμα είναι οτι από την βαλβίδα εξαερισμού του πλωτήρα, όσο φουσκώνω βγαίνει κρασί και δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό. Πρέπει να βγήκαν τουλάχιστον 400ml κρασί μέχρι να ηρεμήσει...

Έχω κάνει κάτι λάθος?

Ευχαριστώ πολύ,

Γιάννης

Περισσότερα
01/10/2014 08:59 #16257 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Ερώτηση χρήσης πνευματικού πλωτήρα
Η σαμπρέλα του πλωτήρα είναι χαμηλά στο αυλάκι και έχεται σε επαφή με το κρασί, το πιέζει όταν το φουσκώνεις και έτσι το βγάζει από τη βαλβίδα. Βγάλε τον πλωτήρα, ανέβασε την σαμπρέλα πιο ψηλά κοντά στο άνω χείλος του αυλακιού και φούσκωνε σιγά σιγά μέχρι τα 0,5 bar.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
02/10/2014 01:55 #16272 από yspili
yspili απάντησε στο θέμα: Ερώτηση χρήσης πνευματικού πλωτήρα
ευχαριστώ πολύ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Περισσότερα
03/10/2014 12:02 #16284 από vfragioudakis
vfragioudakis απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Γνωριζετε καποιον να επισκευαζει/κανει service την τρομπα του πνευματικου πλωτηρα?
καθε 2-3 μερες χρειαζεται να συμπληρωνω αερα αφου απο το 1 bar πεφτει στο 0,5...
(η σαμπρελα δε χανει)
Στη χειροτερη θα την παω σε ποδηλατά :cheer:
ευχαριστω

Περισσότερα
03/10/2014 12:55 #16288 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Καλημέρα,
Πριν ξεκινήσεις να διαλύσεις την τρόμπα, μερικές φορές δύσκολο,
έλεγξε τις συνδέσεις και τους σφιγκτήρες.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
06/10/2016 13:36 #21949 από PERROS
PERROS απάντησε στο θέμα: Πρόβλημα με Πνευματικό (καπάκι) βαρέλι κρασιού
Καλησπέρα,
πρόσφατα δοκίμασα το πνευματικό καπάκι και εμεινα ευχαριστημένος
δυσκολευτηκα λιγο να το βρώ αλλα τελικά βρήκα στην Θεσσαλονίκη (Σταμπουλογλου λέγεται ειναι στο Καλοχώρι)

www.stabplast.gr/product_detail.jsp?prdId=1015&extLang=

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα