file Φυτευση

Περισσότερα
30/11/2017 14:49 #24806 από Georged
Georged δημιούργησε το θέμα: Φυτευση
Καλησπερα σε ολους.
Σε ενα χωραφι οπου υπηρχε ενα αμπέλι πριν απο περίπου 30 χρονια έχουν μείνει μερικά κληματα.
Δε θελω να τα ξεριζωσω αλλα να παρω καποιες βεργες απο αυτά και να τις φυτευσω σε αλλό χώρο.
Μπορει καποιος να μου πει πως ποτε κτλ.
Σας ευχαριστω πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/11/2017 15:05 - 30/11/2017 15:07 #24807 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Καλωσόρισες.Ανάλογα το μέρος και το υψόμετρο.Από το δεύτερο 15ήμερο του Μαρτίου και πριν ανοίξουν τα μάτια στις βέργες κλαδεύεις και φυτεύεις.
Τελευταία διόρθωση: 30/11/2017 15:07 από κωστας χ.

Περισσότερα
30/11/2017 16:42 #24808 από Georged
Georged απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Δηλαδή όπως ειναι το κλίμα απλά κόβω το κομμάτι και το βαζω στο χωμα και αυτό ειναι?

Περισσότερα
30/11/2017 16:43 #24809 από Georged
Georged απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Νεα Μακρη. Παραθαλασσια

Περισσότερα
30/11/2017 17:16 - 30/11/2017 18:36 #24810 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Για να φυτέψεις βέργες πρέπει το έδαφος να είναι τουλάχιστον 55% άμμος,αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος της φυλλοξήρας.Πρέπει να γίνει μια κατεργασία του εδάφους και να μπεί βασική λίπανση βάσει της ανάλυσης εδάφους που θα κάνεις.Για τον τρόπο φύτευσης κάνε αναζήτηση σε προγενέστερες συζητήσεις ή στο YouTube. Κατά τη γνώμη μου μεγάλη βέργα και δύο μάτια πάνω από το έδαφος(τα άλλα υπόγεια). Για την περιοχή σου κλάδεμα έως 15 Μάρτη και φύτευση από 15 Μάρτη έως τέλος Απρίλη ανάλογα τον καιρό (θερμοκρασία περιβάλλοντος).
Τελευταία διόρθωση: 30/11/2017 18:36 από κωστας χ.

Περισσότερα
01/12/2017 09:08 - 01/12/2017 09:09 #24813 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Φυτευση
καλημέρα και καλο μήνα
δεν διευκρινίζεις αν αυτά που θες να φυτέψεις, θες να τα φιτέψεις δίπλα/ανάμεσα στα παλιά ή κάπου αλλού.
Αν μεν είναι ανάμεσα απ'τα παλιά θα κάνεις καταβολάδες (εμεις τα λέμε κατουρίγια): θα αφήσεις στο κλάδεμα και στο κορφολόγημα δύο βέργες (τις πιό μακριές, δύο ωστε αν σου σπάσει η μία να έχεις εναλλακτική ) να μακρύνουν αρκετα και θα σκάψεις ένα αυλάκι βαθύ τουλάχιστον 40-50 εκ. βάθος. Το χειμώνα θα χώσεις την καλύτερη από τις βέργες που άφησες μέσα στο αυλάκι και θα βγάλεις την άκρη της (ένα ή δύο μάτια) πάνω από την επιφάνεια του εδάφους εκεί που θες να βγεί το νέο κλήμα.
Αν μεν είναι αλλού τότε για να φυτέψεις μπορείς είτε να φυτέψεις "άγριο" (δηλαδή κάποιο κατάλληλο υποκείμενο για την περιοχή σου) και να βρεις κάποιον να σου μπολιάσει (είναι η συνιστώμενη λύση) από το αμπέλι που θες, είτε αν βάλεις απ'ευθείας βέργες (με την διαδικασία που σου είπαν οι απο πάνω) βρες από κάποιο ανθοκήπιο/φυτώριο λίγο ΡΙΖΟΟΡΜΟΝΗ και βούτηξε τις βέργες μέσα για 24 ώρες πριν τις φυτέψεις για να είσαι λίγο πιό σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Προσωπικά έχω να σου πω οτι παρ'όλο που όλοι σχεδόν εδώ αντικαθιστούν τα χαλασμένα κούτσουρα με κατουρίγια, περίπτωση φυλλοξήρας δεν έχω ούτε ακούσει ούτε δει ποτέ μου και γι'αυτό θεωρώ οτι είναι η ασφαλέστερη (και με τα πιό σίγουρα αποτελέσματα) μέθοδος.
Τελευταία διόρθωση: 01/12/2017 09:09 από ismael.

Περισσότερα
15/12/2017 20:53 - 15/12/2017 20:54 #24873 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Να ρωτησω κ εγω εδω κατι σχετικο που σκεφτομαι ωστε να μην ανοιγω αλλο θεμα..
Κανω σταδιακα αναμπελωση (4 στρεμματα μεινανε ακομα) και σκεφτομαι να φυτεψω εμβολιασμενα αναμεσα στα παλια κληματα, και την αλλη χρονια να ξηλωσω τα παλια, φυσικα δεν θα προοδεψουν σωστα αλλα οταν ξηλωσω τα παλια δεν θα εχω κερδισει εναν χρονο? Θα φυτευθουν με αριδα 20 εκ διαμετρο ωστε να μην κοντινω τις ριζες τους και φυσικα οποιαδηποτε αλλη σωστη προετοιμασια μπορει να τα βοηθησει.
Τελευταία διόρθωση: 15/12/2017 20:54 από stelios1.

Περισσότερα
16/12/2017 10:56 #24874 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Αγαπητέ Στέλιο , μάλον θα κάνεις πατάτα !
Τα κλήματα είναι ζηλιάρικα , δεν επιτρέπουν στα νέα να αναπτυχθούν .
Επί πλέον θα τους κολήσουν και ότι ασθένεια έχουν.
Η σωστή τακτική , κατά την γνώμη μου είναι , όργωμα , σπορά με κάποιο δημητριακό
και την επόμενη ή την μεθεπόμενη χρονιά φύτευση .
ΥΓ Ελπίζω να τα πούμε στην συνάντιση της Θεσσαλονίκης .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa, Nikos Kotsalis, stelios1

Περισσότερα
16/12/2017 20:01 #24875 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Ετσι αναμπελωσα τα αλλα, 2 χρονια σταρι και μετα.
Αλλα ετσι θα βγω στη συνταξη και ακομα θα φυτευω αμπελια!
Τι τους πειραζει να ερθουν να μετρησουν, να φυτεψω αλλου και μετα απο 2 χρονια να ξηλωσω το παλιο??? Αμα φυτεψω νομιμα επιτραπεζιο διπλης χρησης τοτε ολα θα ειναι οκ! Γιατι μου φαινεται αναγκαστικα καπου εκει καταληγει.
6-7 χρονια ασχολουμαι μ αυτην τ ιστορια, ενας καθωςπρεπισμος να ειναι νομοτυπα κ αρτσι μπουρτσι ολα ( ο ερντογανης πως χαλασε τα πρωτοκολα τους, λετε κατι να ηξερε?) βαρεθηκα πια.
Στην συναντηση, ναι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, kravaritis

Περισσότερα
16/12/2017 21:32 #24877 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Φυτευση
Ενας παπούς, στο χωριό μου , φύτεψε αμπέλι , στα 83 του και , όλοι
τον κορόιδευαν . Σήμερα στα 94 απολαμβάνει το κρασάκι του , ενώ
οι σχολιαστές μας χαιρέτισαν .
Συμπέρασμα . Φύτευε και μη ερεύνα !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1, κωστας χ, Bullock, Nancy1511

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα