file ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?

Περισσότερα
02/11/2014 16:46 - 02/11/2014 16:47 #16662 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Φίλοι καλησπέρα,
Η πρακτική προσθήκης αλατιού στο προς απόσταξη υλικό είναι παλαιά και αποσκοπεί στον ευκολώτερο και καλύτερο διαχωρισμό της αιθυλικής αλκοόλης από το νερό.
Ολοι ξέρουμε οτι η θερμοκρασία βρασμού της αιθυλικής αλκοόλης είναι 78 βαθμοί Κελσίου και του νερού 100 βαθμοί Κελσίου.
Στην θεωρία λοιπόν αν κρατήσουμε την θερμοκρασία ατμών στους 78 βαθμούς και λίγο παραπάνω και μείνουμε μακρυά από τους 100 βαθμούς θα αποστάζουμε καθαρή αιθυλική αλκοόλη.
Στην πράξη όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι και πάντοτε στην απόσταξη συμπαρασύρονται ποσότητες νερού μαζί με την αιθυλική αλκόλη διότι το μίγμα τους είναι αζεοτροπικό δλδ ζέει στην ίδια ή περίπου ίδια θερμοκρασία.
Τέλειο παράδειγμα μίγμα 95% αλκοόλης και 5% νερού. Αυτό το μιγμα δεν μπορεί να διαχωριστεί περισσότερο χρησιμοποιώντας την διαφορά σημείων βρασμού άρα η μέγιστη καθαρότητα αλκοόλης που παράγεται με απόσταξη θα είναι αυτή του αζεοτροπικού διαλύματος δλδ 95% καθαρότητας.
Προσθέτοντας αλάτι που είναι απόλυτα διαλυτό στο νερό και μάλιστα ιονίζεται δλδ το μόριά του βρίσκονται σε μορφή ιόντων δλδ ιόντα Na- και ιόντα Cl- αυξάνεται η θερμοκρασία βρασμού του νερού και φθάνει να είναι πάνω ή πολύ πάνω από τους 100 βαθμούς ανάλογα με την ποσότητα αλατιού που προσθέσαμε. Η διαφορά λοιπόν των σημείων ζέσεως της αλκοόλης και του νερού, αλατόνερου στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι πλέον 100-78=22 βαθμοί αλλά πολλοί περισσότεροι.
Ετσι λοιπόν το μίγμα γίνεται, ας μου επίτραπεί η λάθος έκφραση, λιγότερο αζεοτροπικό άρα και ευκολώτερα διαχωρίσιμο.
Τώρα η προσθήκη αλατιού από τους παλαιότερους, που το έκαναν χωρίς να ξέρουν το γιατί, προσφέρει καθαρότερο προϊον διότι ενωνόμενο με ακαθαρσίες στο μίγμα δεν τις αφήνει να περάσουν στο απόσταγμα και ακόμα εμποδίζοντας τον έντονο βρασμό δεν αφήνει διάφορες ακαθαρσίες να περάσουν στο τόξο.
Στο ίδιο αποτέλεσμα φθάνει και η προσθήκη λίγου λαδιού στο μίγμα που θα εμποδίσει τον κοχλασμό του.
Παρ όλα αυτά το βαμβάκι ή φίλτρο μετά την έξοδο του αποστάγματος είναι αναγκαίο.
Πλέον όλοι ή σχεδόν όλοι φιλτράρουν τα αποστάγματά τους με κανονικές φιλτραντλίες.
Σε πολλές χώρες του εξωτερικού συνηθίζουν να φήνουν το απόσταγμα να ρέει σε χάρτινα φίλτρα που συγκρατούν σακουλάκια με κομμάτια σάκχαρης για να γλυκίζει λίγο η γεύση.
Ακόμα η "προψύξη" των ατμών μετά τον άμβυκα που γίνεται είτε με μικρή σερπαντίνα ή με μιά μεγάλη πετσέτα βρεγμένη και τυλιγμένη στο τόξο είτε με το ειδικό σχήμα του καπακιού, σκοπό έχει να ψύξει ιδιαίτερα πτητικά ζυμέλεια και να τα ξαναρίξει πίσω.
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 02/11/2014 16:47 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, Goude, TSAMTSAILOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/11/2014 17:34 #16663 από TSAMTSAILOS
TSAMTSAILOS απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΙΟ ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΣΥΝΙΣΤΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΛΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΣΤΑΦΥΛΟΠΟΛΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΜΕ ΒΡΑΣΜΟ ΣΕ ΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΝΕΡΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 ΜΕ 85 ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΣΤΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΑΛΚΟΟΛΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?? ΑΡΑ ΑΝ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ 75 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΦΕΛΗ Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΑΤΙΟΥ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗ Η ΜΑΥΡΙΛΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΝΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΣΙΜΟ ΑΥΤΟ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

Περισσότερα
02/11/2014 19:46 #16665 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Αγαπητέ TSAMTSAILOS,

Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι αυτή η βρωμιά στο βαμβάκι. Μπορεί να είναι ενώσεις του χαλκού μπορεί να είναι και ακαθαρσίες, μπορεί να είναι και μέρος από την αποσταζόμενη ύλη αν η φωτιά ήταν δυνατή και το καζάνι γεμάτο.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.

Περισσότερα
02/11/2014 20:54 - 26/12/2014 15:22 #16667 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Φίλε Tsamtsailos καλησπέρα,
Το να βάλεις ή να μην βάλεις αλάτι ή ακόμα και λάδι δεν κάνει μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα, το επισημαίνει και ο φίλος Spyros που κατέχει το θέμα βαθειά.
Εχει γραφεί πάλι και με την ευκαιρία θα το ξαναπώ,
αν ψάχνεις την ποιότητα στα αποστάγματα πρέπει σε κάθε φάση να είσαι άψογος.
Δλδ πρώτη ύλη τέλεια: σταφύλια ή φρούτα.
Ζύμωση σε χαμηλές θερμοκρασίες, απόσταξη αμέσως μετα την ζύμωση και μάλιστα τέλεια ζύμωση χωρίς υπολειπόμενα σάκχαρα.
Αργή απόσταξη σε χάλκινα καζάνια με ανοξείδωτα ψυγεία, μάλιστα όσο δυνατόν μεγαλύτερα ψυγεία για να δουλεύουν τα καζάνια "άνετα".
Οχι τσιγκουνιές στον διαχωρισμό πέταγμα κεφαλής 1% περίπου από τοα αναμενόμενα και ουρών κάτω από 40%vol 18 γράδα και στις 2 αποστάξεις.
Αραίωση με καλό νερό εμφιαλωμένο.
Υπομονή και κατανάλωση του αποστάγματος μετά 2 χρόνια.
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 26/12/2014 15:22 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Goude

Περισσότερα
03/11/2014 09:52 #16671 από ολεμπ
ολεμπ απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Φίλε SPYROS ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα κάπου ότι ετοιμάζεις βιβλίο (προφανώς για το τσίπουρο) με χαρά να το βρω και να το αγοράσω.
Οι υπολογισμοί σου διαβάζονται, απλά έχουν τσουλήσει κάμποσο τα κουτάκια, συμβαίνει όταν το excel μετατρέπεται σε πίνακα. Παρόλα αυτά, αν διαβάζω καλά, χρειάζονται για ένα καζάνι 25λ. 35 περίπου μέτρα αυλών;! Στην πράξη δε το συναντάμε πουθενά αυτό, οι περισσότεροι μέσα στο βαρέλι ψύξης το πολύ να έχουνε 6 μέτρα σερπαντίνα. Κι όμως οι υπόλοιπες παραδοχές σου ισχύουν δηλαδή οι 50C στην κορυφή του βαρελιού και οι 18C στο κάτω μέρος και βέβαια το τσίπουρο να βγαίνει περίπου στους 20C.
Επειδή βρήκα παπά να θάψω.., θάθελα κάποιες διευκρινήσεις αν το συνολικό μήκος και κυρίως το μήκος της σερπαντίνας επηρεάζει στην ποιότητα (υποκειμενικό στοιχείο ίσως). Δηλαδή, αν συμφέρει η υγροποίηση των ατμών να γίνεται βίαια ή σταδιακά.
Ξέρεις-ξέρετε, μέχρι πρότινος απλά βάζαμε τα σταφύλια και τα βράζαμε και αυτό που πίναμε μας άρεσε περισσότερο ή λιγότερο. Τώρα με όλη αυτή την πληροφορία, έχουμε πράγματι καλύτερο και υγιεινότερο προϊόν, αλλά και σκοτούρες, όσοι έχουν το σαράκι, πόση πίεση στο καζάνι, πόσο μήκος αυλών, τι διάμετρο, πόση ψύξη, τι λέει η θεωρία και τι μπορεί να γίνει στην πράξη κλπ.
Ευτυχώς!

Περισσότερα
04/12/2014 23:38 #17102 από TSAMTSAILOS
TSAMTSAILOS απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΚΑΖΑΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΧΑΛΚΟΥ? ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ 2 ΚΑΖΑΝΑΔΕΣ ΕΔΩ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ 130 ΚΟΣΤΙΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5000 ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 130 ΣΤΑ 2500 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ? ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΧΑΛΚΟ ΜΕ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ ΨΥΚΤΡΑ ΜΕ ΣΥΣΤΗΣΕ ΟΛΟ ΧΑΛΚΟ ΚΑΙ ΛΕΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΑ ΟΞΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΛΚΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΧΑΛΚΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΟΞΕΙΔΙΑ.... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

Περισσότερα
06/12/2014 18:56 - 06/12/2014 18:56 #17128 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?

ολεμπ έγραψε: Φίλε SPYROS ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα κάπου ότι ετοιμάζεις βιβλίο (προφανώς για το τσίπουρο) με χαρά να το βρω και να το αγοράσω.
Οι υπολογισμοί σου διαβάζονται, απλά έχουν τσουλήσει κάμποσο τα κουτάκια, συμβαίνει όταν το excel μετατρέπεται σε πίνακα. Παρόλα αυτά, αν διαβάζω καλά, χρειάζονται για ένα καζάνι 25λ. 35 περίπου μέτρα αυλών;! Στην πράξη δε το συναντάμε πουθενά αυτό, οι περισσότεροι μέσα στο βαρέλι ψύξης το πολύ να έχουνε 6 μέτρα σερπαντίνα. Κι όμως οι υπόλοιπες παραδοχές σου ισχύουν δηλαδή οι 50C στην κορυφή του βαρελιού και οι 18C στο κάτω μέρος και βέβαια το τσίπουρο να βγαίνει περίπου στους 20C.
Επειδή βρήκα παπά να θάψω.., θάθελα κάποιες διευκρινήσεις αν το συνολικό μήκος και κυρίως το μήκος της σερπαντίνας επηρεάζει στην ποιότητα (υποκειμενικό στοιχείο ίσως). Δηλαδή, αν συμφέρει η υγροποίηση των ατμών να γίνεται βίαια ή σταδιακά.
Ξέρεις-ξέρετε, μέχρι πρότινος απλά βάζαμε τα σταφύλια και τα βράζαμε και αυτό που πίναμε μας άρεσε περισσότερο ή λιγότερο. Τώρα με όλη αυτή την πληροφορία, έχουμε πράγματι καλύτερο και υγιεινότερο προϊόν, αλλά και σκοτούρες, όσοι έχουν το σαράκι, πόση πίεση στο καζάνι, πόσο μήκος αυλών, τι διάμετρο, πόση ψύξη, τι λέει η θεωρία και τι μπορεί να γίνει στην πράξη κλπ.
Ευτυχώς!

Δεν ειναι ολα με ''σερπαντινα'' προφανως μιλαει για κατακορυφους αυλους ενω εσυ εχεις στο μυαλο σου καποιο (ενα και μοναδικο) σπιραλ. Τρεις μεθοδους ξερω εγω, 1) με τασια κυρτα και κοιλα εναλλαξ σε κυλινδρο μεσα σε δεξαμενη 2) Το κλασικο σπειρωμα σωληνα (προφανως αυτο εννοεις εσυ) και 3) κατακορυφοι αυλοι.
Η θεωρια τα ξερει ολα! στην πραξη υποφερουμε παιδια!
Τελευταία διόρθωση: 06/12/2014 18:56 από stelios1.

Περισσότερα
06/12/2014 19:24 #17129 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Παιδια εχω μπερδευτει αρκετα με τα θεματα, φταιει και η ιδιοσυγκρασια μου (δεν μπορω να διαβαζω εκατονταδες μηνυματα μηπως βρω κατι, δεν εχω την πολυτελεια του χρονου και την υπομονη.. αυτην που ειχα καποτε..). Ουσιαστικα μεσα σε συζητησεις σε φορουμ εστιαζω ΜΟΝΟ αν συμμετεχω κ εγω, αν δεν συμετεχω τις νοιωθω σαν κατι ξενο που δεν με αφορα κτλ, μεγαλο λαθος μου φυσικα και αδικει αλλους που ασχοληθηκαν, σκεφτηκαν, καταθεσαν την δικη τους μοναδικη ισως γνωμη. Στραβα αρμενιζω εγω και ο γιαλος ειναι μια χαρα, αλλα αυτα που λεω μου συμβαινουν ετσι.
Προτεινω στο φορουμ να ανοιχτει ενα νεο θεμα ΚΕΝΤΡΙΚΟ που να αφορα το καζανι σαν συσκευη, σαν μηχανημα. Κεντρικο θεμα εννοω να ειναι φατσα καρτα κ οχι σε υποκατηγορια πχ των αποσταγματων (εξ αλλου τα αποσταγματα παραγωγα δικα του ειναι) η οπου αλλου το χωσει ο καθε χρηστης-μελος.

Περισσότερα
07/12/2014 00:21 #17134 από supergeorge
supergeorge απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Παιδια σας χαιρετω.
Ειμαι καζανας αρκετα χρονια.
Διαθετω 2 καζανα που χρυσοπληρωσα τις αδειες παλλια,μην βιαστει καποιος να με κατηγορησει.
Στο θεμα μας τωρα,αυτο που λεει ο τιτλος.
Περυσι μας ζητησαν τα καπακια απο τα καζανια να τα παμε στο χημειο για ελεγχο,να δουν αν ειναι πραγματι απο χαλκο η αλλο υλικο.
Τελικα οπως καταλαβα,το μονο που τουσ ενδιεφερε,ηταν η εκτακτη εισφορα ελεγχου και οχι αυτο που επιθυμουσαν.
Μερικοι εδω μεσα κατηγορουν τους μικρους αποσταγματοποιους για αποφυγη φορων και λοιπα.
Αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ας ερθει καποιος στην θεση μας να δει τι πληρωνουμε.
Και με στοιχεια αν θελει,γιατι στον αερα πολλα λεγονται,κοινως εξω απο τον χορο.Στην πραγματικοτητα ομως ειναι πολυ διαφορετικα τα πραμματα.
Τα λεμε στην πορεια.

Περισσότερα
07/12/2014 03:25 - 09/01/2016 15:46 #17135 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: ΠΕΡΙ ΑΜΒΥΚΟΣ. Χάλκινος ή ανοξείδωτος?
Αγαπητέ ολεμπ,

Πουθενά δεν γράφω ότι για ένα καζάνι 25 λίτρων χρειάζεται μια τόσο μεγάλη σερπαντίνα. Πού το βρήκες αυτό?
Αυτό που γράφω στον πίνακα, και προέκυψε από επίπονους μηχανολογικούς υπολογισμούς μου, είναι:

1. Για ένα καζάνι 25 λίτρων, και για χρόνο απόσταξης μιας ώρας, απαιτείται σερπαντίνα από χαλκό διαμέτρου Φ22 (7/8') μήκους 6,19 μέτρων,

2. Για ένα καζάνι 25 λίτρων, και για χρόνο απόσταξης 1,25 ωρών, απαιτείται σερπαντίνα από χαλκό διαμέτρου Φ22 (7/8') μήκους 5,85 μέτρων,
και αυτά χωρίς συντελεστή ασφαλείας (προσαύξηση ασφαλείας).

Τα αποτελέσματα των υπολογισμών μου είναι σωστά, για όλες τις χωρητικότητες και τους χρόνους απόσταξης, και αυτό αποδεικνύεται α) από το γεγονός ότι βρίσκονται σε συμφωνία με τις κατασκευές της χαλκουργείων, και β) από το ότι έχουν επιβεβαιωθεί στην πράξη.

Στον πίνακα, όπου αναφέρω "ένας αυλός", πρόκειται προφανώς για σερπαντίνα ελικοειδούς μορφής (σπείρωμα), και όπου αναφέρω "32 αυλούς" "μήκους 1,25 ή 1,19 ή 1,15", προφανώς πρόκειται για συστοιχία παραλλήλων κατακορύφων αυλών.

Ο πίνακας έχει αλλοιωθεί μετά την εγκατάσταση του νέου Software στoν Αμπελουργό (ανακατεύτηκαν τα νούμερα και το κείμενο), και μην τον χρησιμοποιείς προσπαθώντας να "μαντέψεις" τι έγραφα, γιατί θα γίνουν λάθη για τα οποία δεν θα φταίω εγώ. Το καλύτερο θα ήταν να μπώ και να τον διαγράψω. Τον άφησα όμως μπάς και καθίσω κάποτε να τον διορθώσω.

Στα ερωτήματά σου τώρα:

1. Η θερμική ισχύς (η δυναμικότητα, το μέγεθος) του ψύκτη, πρέπει να είναι τέτοια (τόσο μεγάλη) που να μπορεί να αντιμετωπίσει ακόμη και μια σχετικά συντομότερη (μικρότερης διάρκειας, γρήγορη) απόσταξη. Δηλ. ο ψύκτης, να μπορεί "να καβαλάει το καζάνι" σε κάθε περίπτωση. Προφανώς, η ικανότητα ψύξεως του ψύκτη αυξάνεται όταν η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού ψύξεως μειώνεται και η παροχή του αυξάνεται.
2. Όμως η απόσταξη πρέπει να είναι αργή, δηλ. να διαρκεί πολύ χρόνο, για να μπορεί να επιτυγχάνεται καλύτερος διαχωρισμός των προϊόντων της απόσταξης.
Να το εξηγήσουμε αυτό: Η αιθυλική αλκοόλη βράζει στους 78οC περίπου, και αποστάζεται (παραλαμβάνεται) σε μια ευρύτερη περιοχή μεταξύ 78 και 82οC, λόγω του σχηματισθέντος αζεοτροπικού μίγματος νερού-οινοπνεύματος. Όταν λοιπόν θέλουμε να διαχωρίσουμε σε σημαντικό βαθμό την αιθυλική αλκοόλη από τα διάφορα άλλα πτητικά που βράζουν σε υψηλότερες θερμοκρασίες, αυτό που φροντίζουμε είναι να κρατήσουμε τη θερμοκρασία κατά το δυνατό σταθερή και να μην την αφήσουμε να ξεπεράσει γρήγορα τους 82 βαθμούς, και αυτό το επιτυγχάνουμε χαμήλωμα της φωτιάς και συγχρόνως με αραίωμα της πρώτης ύλης με μπόλικο νερό. Αντίθετα, όταν έχουμε δυνατή φωτιά, η θερμοκρασία αυξάνεται γρήγορα, τα υπο απόσταξη υλικά αποστάζονται γρήγορα, και δεν προλαβαίνουμε να ελέγξουμε τίποτε, ιδίως στις θέσεις κοψίματος των κορυφών και της ουράς.
Υπο την έννοια αυτή, το μεγάλο μήκος της σερπαντίνας, στα χέρια ενός καλού αποσταγματοποιού, επηρεάζει θετικά την ποιότητα του αποστάγματος.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 09/01/2016 15:46 από SPYROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Paisios

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα