file Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη

Περισσότερα
01/12/2014 16:11 #17020 από TSAMTSAILOS
TSAMTSAILOS απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
ΝΙΚΟ Κ:ΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.. ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΣΑΚΙΡΗ Κ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ ΣΠΥΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΣΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ.. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΖΑΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
27/04/2015 15:43 #18111 από giwrgos b
giwrgos b απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
εσεις που εχετε χαλκινα καζανια βαζετε τιποτα στον πατο του κατα τν αποσταξη για να μην κολλησουν τα στεφυλα?

Περισσότερα
27/04/2015 20:19 #18112 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Οχι.

Pura vida!

Περισσότερα
28/04/2015 11:38 #18116 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Εγώ στο καζανι έχω μια σχάρα ανοξείδωτη μέσα στο πυθμένα που έχει κάτι τακάκια απο κάτω και στέκεται στον ένα πόντο από τον πάτο και σχεδον εφαρμόζει στα τοιχώματα. έτσι, τα στέμφυλα δεν ακουμπάνε στον πυθμένα και δεν καίγονται. Εναλλακτικά, παλιά βάζανε λινάτσα ή άχυρα ή βάτα στον πυθμένα για να μην κολλάει το καζάνι.

Περισσότερα
28/04/2015 21:18 #18119 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη

ismael έγραψε: Εγώ στο καζανι έχω μια σχάρα ανοξείδωτη μέσα στο πυθμένα που έχει κάτι τακάκια απο κάτω και στέκεται στον ένα πόντο από τον πάτο και σχεδον εφαρμόζει στα τοιχώματα. έτσι, τα στέμφυλα δεν ακουμπάνε στον πυθμένα και δεν καίγονται. Εναλλακτικά, παλιά βάζανε λινάτσα ή άχυρα ή βάτα στον πυθμένα για να μην κολλάει το καζάνι.

Πριν δηλαδη κολλαγανε και τωρα οχι, η απ την αρχη την εχεις την σχαρα?
Τι σχαρα ειναι? Δηλαδη τι κενα εχει κτλ..
Γενικα αμα τα τσιπουρα ειναι προβληματικα σωτηρια δεν υπαρχει και αχυρα και αμμο και χιλια δυο εχουμε δοκιμασει, κανουν δουλεια αν προκειται για σωστα τσιπουρα αλλα με λιγα ζουμια, αν ειναι λιωμενα σαν λασπη ειναι δραμα η κατασταση.
Εψαχνα πληροφοριες για την Κρητικη τσικουδια και τελικα το κυριο χαρακτηριστικο της ειναι απο φυλλα καρυδιας που εστρωναν παλια στον πατο για να μην κολλαει.
Για την σχαρα πες.

Περισσότερα
29/04/2015 13:28 - 29/04/2015 13:29 #18124 από ismael
τη σχάρα την πήρα από τον κατασκευαστή μαζί με το κάζάνι, είναι απο διάτρητη λαμαρίνα με στρογγυλές οπές (κάτι τέτοιο pappas-lamarines.gr/products.html ). Αποτελείται ουσιαστικά απο 2 ημικύκλια με έναν μεντεσέ στη μέση για να διπλώνει και να μπορεί να μπει (η οπή του καζανιού είναι στενότερη από τον πάτο του) και τέσσερα λαμάκια απο κάτω για να στέκεται σε ύψος περίπου μισού εκατοστού από τον πάτο του καζανιού. Εφαρμόζει σχεδόν τέλεια στην περίμετρο, έχει λίγα χιλοστά μόνο τζόγο και δεν περνάνε φλούδες απο κάτω με τίποτα, μόνο κουκούτσια.
Τελευταία διόρθωση: 29/04/2015 13:29 από ismael.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
29/04/2015 15:20 - 29/04/2015 15:23 #18127 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη

Εγώ στο καζάνι έχω μια σχάρα ανοξείδωτη μέσα στο πυθμένα που έχει κάτι τακάκια από κάτω και στέκεται στον ένα πόντο από τον πάτο και σχεδόν εφαρμόζει στα τοιχώματα. έτσι, τα στέμφυλα δεν ακουμπάνε στον πυθμένα και δεν καίγονται. Εναλλακτικά, παλιά βάζανε λινάτσα ή άχυρα ή βάτα στον πυθμένα για να μην κολλάει το καζάνι.

Νομίζω πως αποτελεί την καλλίτερη λύση.
Θα φωτογραφήσω και τη δική μου (ανοξείδωτη εσχάρα δύο ημικυκλίων), και θα την ανεβάσω για ενημέρωση των συναδέλφων.

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 29/04/2015 15:23 από SPYROS.

Περισσότερα
29/04/2015 15:43 #18128 από Xeniteas
Xeniteas απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Μήπως δημιουργείτε καμιά δυσκολία κατά το άδειασμα, με πορτέλο ;
Τι εμπειρία έχετε ;

ΟΥΔΕΝ ΓΛΥΚΙΟΝ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

ΕΜ

Περισσότερα
30/04/2015 07:06 #18134 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Προβληματα κ ερωτησεις για την αποσταξη
Εχω επιφυλαξη για την αποτελεσματικοτητα αλλα και με ενδιαφερει παρα πολυ. ismael κολλουσαν πριν και με την σχαρα λυθηκε το προβλημα? Δυσκολια δεν θα εχει στο αδειασμα, μονο μια μικρη καθυστερηση γιατι θα πρεπει να βγαινει για να πλυθει ο πατος η να πεφτει πολυ νερο. Εγω αν κανει δουλεια την θελω για ''υποπτα'' τσιπουρα και για 2-3 πελατες που παντα εχουν προβλημα, σε λιγες καζανιες θα την βαζω.

Περισσότερα
30/04/2015 15:25 #18137 από ismael
δεν υπήρξε "πριν" γιατί απο την αρχή που απόσταζα το έβαζα συνέχεια. το είχα πάρει με την προοπτική να αποστάζω φρούτα (σύκα κλπ), μου το πρότεινε ο κατασκευαστής του καζανιού όταν του είπα τι σκεφτόμουν να κάνω. Καμμία δυσκολία στο άδειασμα, έχει δυό μικρές λαβές απο πάνω (αλλά μπορείς απλά να βάλεις δυο κομμάτια σύρμα). Στο καθάρισμα ουσιαστικά καμμία διαφορά. Μόλις αδειάσεις το καζάνι (το δικό μου έχει πορτέλο) τη βγάζεις, την ξεπλένεις με το λάστιχο με λίγη πίεση για να φύγουν οι φλούδες και μόλις πλύνεις το καζάνι (ότι θα έκανες ούτως ή άλλως) την ξαναβάζεις. Στην ιταλία έχω δει οτι έχουν κάτι καζάνια που αποστάζουν με ατμό, και εκεί τα τσίπουρα μπαίνουν σε κάτι καλαθάκια σαν αυτά που βάζουν τις πατάτες στην φριτέζα, δύο ή τρία το ένα πάνω από το άλλο, τα οποία στηρίζονται σε έναν κεντρικό άξονα κοινό και μπαινοβγαίνουν στο καζάνι με ένα παλάγκο που πιάνει στην κορυφή του κεντρικού άξονα. Μπορεί και να σε βολεύει κάτι τέτοιο εσένα που είσαι επαγγελματίας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pafsilipoclub

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα