file ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΞΗ 2015

Περισσότερα
03/09/2015 21:49 #19155 από Xeniteas
Xeniteas απάντησε στο θέμα: Καυστήρας για καζάνι
Και εγώ φλόγιστρο το λέω, αλλά κάποιοι "πιο ειδικοί" με "διόρθωσαν" και μου είπαν να το λέω καυστήρα.

Περιμετρικά εφαρμόζω μία ιδιοκατασκευή από ζάντα φορτηγού και θα ήθελα και την γνώμη σας, αν πρέπει να της κάνω και κάποιες τρύπες για καλύτερη καύση και εξαερισμό.

Τον ψυκτήρα λέω να τον αντικαταστήσω, λόγω κάποιας δυσκολίας στον καθαρισμό. Είναι και "γανωμένος" και δεν μου αρέσει. Τι δουλειά του σαν ψυκτήρας την κάνει πολύ καλά, μπορεί να ξανακατασκευάσω και τον ίδιο τύπο, θα δω τι θα με συμβουλέψει και ο χαλκουργός.

ΟΥΔΕΝ ΓΛΥΚΙΟΝ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

ΕΜ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
03/09/2015 22:30 #19157 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Καυστήρας για καζάνι
Και οι 2 ορολογιες ειναι σωστες και τα δυο καυση κανουν (καυστηρες) αλλα και τα δυο εχουν φλογα (φλογιστρα), στην περιοχη μου τα λενε ετσι (καυστηρες τα πιο μεγαλα με ανεμιστηρα, και φλογιστρα τα μικροιτερα που δεν χρειαζονται εξτρα αερα με ανεμιστηρα) και το επεσημανα για πιο καλη συζητηση.
Καλη ειναι η ζαντα.. σημασια στην κατασκευη αυτη εχει.. 1) να μην παιρνει ο αερας την θερμοτητα της φλογας και την διασκορπιζει (αυτο πιστευω θα το εξασφαλιζει η ζαντα) και 2) τα θερμα καπναερια της φλογας να βρισκονται επαφη σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιφανεια του βραστηρα.
Οχι ομως σε επιφανειες του που θα μεινουν χωρις υγρο μεσα, διοτι τοτε αυτες υπερθερμαινονται (ξεπερνουν κατα πολυ τους 100 βαθμους) και εκτος οτι ''υποφερουν'' οι ιδιες, υπερθερμαινεται και ο ατμος του αποσταγματος. Θερμαινουμε και τα πλαινα του βραστηρα δηλαδη εως το μισο του υψους του, η να το πω καλυτερα.. μεχρι εκει που σιγουρα δεν θα μεινει χωρις υγρο.
Δεν μπορω να ξερω για τ ζαντα ακριβως (ουτε κανενας φανταζομαι) σημασια εχουν τα παραπανω, αν θελεις και σε βολευει δειξε ολη την κατασκευη να πουμε απλα γνωμες.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
04/09/2015 07:04 #19160 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Καυστήρας για καζάνι
θεόδωρε, δοκιμασμένο
αν τυλίξεις την ζάντα και με κουβέρτα πετροβάμβακα(με φύλο αλουμινίου στην εξ. πλευρά της), για να μην ζεσταίνεις το περιβάλλον τσάμπα, κάνεις πολύ μεγάλη οικονομία σε καύσιμο

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Περισσότερα
06/09/2015 19:23 - 06/09/2015 19:24 #19178 από Xeniteas
Xeniteas απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
Αγαπητοί Φίλοι Γειά σας,

Που θα βρούμε κανένα καλής ποιότητας Γραδόμετρο με Θερμόμετρο και κανένα Μουστόμετρο επίσης ;
(στην Φράγκων, στην Θεσσαλονίκη, που έκανα μία βόλτα, κυκλοφορούν μόνο κινέζικα).

Τι γνώμη έχετε για την χρήση ενιαίου Γραδόμετρου - Θερμόμετρου (μπορούμε να μετρήσουμε με αυτό και την θερμοκρασία στον μούστο ; ) και ξεχωριστών οργάνων Γραδόμετρου και Θερμόμετρου ;

Πόσα είδη Θερμομέτρων (υγρών, κατάλληλων για μούστο και τσίπουρο) υπάρχουν ;

Πόσα είδη Μουστόμετρου υπάρχουν και τι είναι το "Μουστόμετρο Ακαδημίας" ;

ΟΥΔΕΝ ΓΛΥΚΙΟΝ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

ΕΜ
Τελευταία διόρθωση: 06/09/2015 19:24 από Xeniteas.

Περισσότερα
07/09/2015 21:55 #19192 από Christos XM
Christos XM απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
Φίλε xeniteas,

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει η ακόλουθη εταιρεία η οποία πουλάει εργαστηριακό εξοπλισμό και έχει και διάφορα όργανα τέτοιου είδους:

www.controla.gr/index.php?lang=el

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις εάν έχουν αυτά που ψάχνεις.
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των "πολυεργαλείων".

Christos XM

ΕΝ ΟΙΝΩ ΑΛΗΘΕΙΑ - IN VINO VERITAS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Xeniteas

Περισσότερα
07/09/2015 22:17 #19194 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
Εχω το γραδομετρο με ενσωματομενο το θερμομετρο, ειναι πολυ καλο. Την θερμοκρασια την δειχνει γρηγορα.. δεν περιμενεις ας πουμε 5 λεπτα.. και εχει (ειχε γιατι χαθηκε, κανενας δεν τον χρησιμοποιουσε κ ετσι χαθηκε) εναν πινακα στον οποιο διαβαζεις τα πραγματικα γραδα στην εκαστοτε θερμοκρασια, τετοιο να παρεις! Το δικο μου το τεσταρα πολλες φορες σε διαφορετικες θερμοκρασιες με ηλεκτρονικο θερμομετρο και ηταν παντα οκ!
Δειχνω μια διευθυνση μονο και μονο γιατι μου εκανε εντυπωση το οτι εχει οδηγιες χρησεις για ολα..
Οινοποιητικός εξοπλισμός. Αφοί Πραπόπουλοι Α.Ε.

Περισσότερα
07/09/2015 22:25 #19196 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
Να ειστε προσεκτικοι στα οργανα με θερμομετρο.Κυκλοφορουν πολλα και μαλιστα ακριβα με χαλασμενο θερμομετρο.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
08/09/2015 10:11 - 08/09/2015 10:16 #19199 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
καλημέρα σε όλους και καλό τρύγο σε όσους ξεκινήσανε, και σε όσους ξεγλίτωσαν του χρόνου διπλά και τρίδιπλα σας εύχομαι. Εγώ είμαι όψιμος και δεν ξεκίνησα ακόμα.
για τα φλόγιστρα: αυτά που έχεις στις φωτογραφίες είναι άλλα χαμηλής πίεσης και άλλα υψηλής. Θέλουν τον αντίστοιχο ρυθμιστή πίεσης. Προσωπικά έχω ένα υψηλής (σαν το πρώτο που είναι στις φωτό) αλλά πέρσι δανείστηκα έναν χαμηλής (αυτόν τον μαντεμένιο που είναι σαν δαχτυλίδι) και είδα εκπληκτική διαφορά. Φέτος μάλλον πάω για αλλαγή, ή τέτοιο θα πάρω ή γκολία (τον τρίτο).
Για την κατασκευή κάτω από το καζάνι και τη μονωση. Είναι αδιανόητο φίλε xeniteas να έχεις εσύ που είσαι ψαγμένος γυμνή φλόγα κάτω από το καζάνι χωρίς κάτι γύρωγύρω και να έχεις τέτοια διασπορά και απώλειες. Και το βαρέλι θα κάνει δουλειά, αλλά οι καζανάδες πλέον πουλάνε έτοιμες βάσεις κυλινδρικές-κολουροκωνικές από λαμαρίνα με στηρίγματα για το καζάνι και πορτάκι για το φλόγιστρο.
Για την μόνωση με πετροβάμβακα εγώ το είχα σκεφτεί, αλλά ανακάλυψα οτι υπάρχουν θέματα υγείας (καρκινογόνο κλπ). Δεν μπλέκω.
Για τα όργανα: το αλκοολόμετρο με θερμόμετρο πολύ βολικό. Αλλά έχω και ένα κανονικό και ένα θερμόμετρο για παν ενδεχόμενο. φτηνά πράματα είναι, μην λυπάσαι τα λεφτά και ψάχνεσαι τελευταία ώρα. μπωμόμετρο έχω τετραπλό.
Τελευταία διόρθωση: 08/09/2015 10:16 από ismael.

Περισσότερα
08/09/2015 10:23 #19200 από ismael
ismael απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο

stelios1 έγραψε: και εχει (ειχε γιατι χαθηκε, κανενας δεν τον χρησιμοποιουσε κ ετσι χαθηκε) εναν πινακα στον οποιο διαβαζεις τα πραγματικα γραδα στην εκαστοτε θερμοκρασια, τετοιο να παρεις! .

στέλιο αν είναι του πραπόπουλου θα το σκανάρω και θα σου τον στείλω εγώ τον πίνακα μόλις μου γυρίσει πίσω το αλκοολόμετρο ένας φίλος που του το δάνεισα. είχα ανεβάσει παλιά στον αμπελουργό και πίνακες μετατροπής από ένα βιβλίο πάντως
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
08/09/2015 10:51 #19201 από Xeniteas
Xeniteas απάντησε στο θέμα: Γραδόμετρο - Θερμόμετρο, Μουστόμετρο
Φίλε Ismael γειά σου και σε ευχαριστώ πολύ.

Όταν μπορέσεις γράψε σε παρακαλώ κάτι παραπάνω για τα φλόγιστρα και τις διαφορές τους (καθώς και για τις διαφορές χαμηλής και υψηλής πίεσης).

Σε μία πρόσφατη επικοινωνία που είχα με τον www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...m=bv.102022582,d.d2s
μου πρότεινε το Goliath No 12 www.gas-store.gr/image/cache/data/Goliath3-500x500.png
δηλαδή πάλι κάτι σαν αυτό που είχα.

Το καζάνι δεν το δουλεύω ανοιχτό, όπως έγραψα υπάρχει μια βάση (ιδιοκατασκευή) από ζάντα φορτηγού, η οποία πολύ πιθανόν να αντικατασταθεί και αυτή (είναι κάπως βαριά και δύσκολη στις μετακινήσεις) από μια του τύπου που λες, μαζί με την κατασκευή του ψυκτήρα που προγραμματίζω.

ΟΥΔΕΝ ΓΛΥΚΙΟΝ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

ΕΜ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα