file ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017

Περισσότερα
06/04/2017 20:55 #22970 από TSIPOYRO
TSIPOYRO δημιούργησε το θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2013.ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ Κ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΤΕΛΟΣ ΜΑΙΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΗΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/04/2017 22:09 - 07/04/2017 18:40 #22971 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Ρώτησα φίλο καζανά. Σιγά σιγά τους καλούν όλους μου είπε. Είναι πολύ προβληματισμένος για την συνέχεια μου είπε. Από το 2013 που ξεκινά ο έλεγχος, ποιος κράτησε τα παραστατικά για να έχει και έξοδα. Έτσι σου υπολογίζει, ώρες και άρα έσοδα, χωρίς να υπολογίζει τα έξοδα.
Τελευταία διόρθωση: 07/04/2017 18:40 από Goude.

Περισσότερα
07/04/2017 14:30 - 07/04/2017 14:33 #22973 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Γνωστός και συντοπίτης ιδιοκτήτης άμβυκα με καθεστώς διημέρου προ 3/ας περίπου εδέχθη οικονομικό έλεγχο.
Του ζητήθηκαν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών από την αρχή λειτουργίας του άμβυκα.
Φυσικά και δεν είχε κόψει ποτέ καμμία.
Το πρόστιμο που βεβαιώθηκε ήταν της τάξης των 50 χιλ Ε περίπου.
Προσπαθεί από τότε να το περιορίσει.
Ερωτήματα:
Εξαιρούνται οι υπηρεσίες απόσταξης από την υποχρέωση να να είναι συνεπείς φορολογικά;
Πρέπει το κράτος να υπερφορολογεί;
Γιατί οι περισσότεροι αμβυκούχοι τόσα χρόνια δεν είχαν κάνει έναρξη επαγγέλματος και παρασιτούσαν οικονομικά;
Εχει δικαίωμα το κράτος να κάνει αναδρομικούς φορολογικούς ελέγχους;
Εχει σχέση όλο αυτό με την αύξηση των αγγελιών πωλήσεων αδειών απόσταξης και αμβύκων και την ταυτόχρονη ελεύθερη πτώση των τιμών τους;
Θα πρέπει να μπεί ένα μέτρο στην ασυδοσία σε όλα τα επίπεδα που διέπουν αυτόν τον τομέα;
Οι απαντήσεις δικές σας.
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 07/04/2017 14:33 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa, Goude

Περισσότερα
07/04/2017 15:02 #22974 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Να δούμε αν έχει θέση η ομοσπονδία αμβυκούχων.

Περισσότερα
07/04/2017 20:13 #22975 από TSIPOYRO
TSIPOYRO απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΕΦΟΡΕΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΞΗ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΗΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙς ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΦΟΡΙΕς.ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΡΑΓΕ ΣΕ ΠΑΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ ΜΑΣ.ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑΓΚΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΩΝ ΚΑΖΑΝΙΩΝ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΒΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΓΕΩΡΓΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟ..

Περισσότερα
09/04/2017 08:50 #22978 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Καλημερα. Το κρατος δεν μας δινει τις αδειες για αποσταξη, το κρατος δεν εχει ολες τις αδειες των νομιμων καζανιων? Δικη του υπηρεσια εχει ολες οσες εξεδωσε, για ενα 12ωρο πχ χρειαζονται ενα σωρο χαρτια, ειναι τοσο δυσκολο να μας δωσουν κ ενα ''χαρτι'' που θα λεει τι πρεπει να κανουμε! Βγαινει δηλαδη μια αλλη υπηρεσια του (εφορια) και ψαχνει! Καθε υπηρεσια κ ενα κρατιδιο, καθε διευθυντης της κ ενας αρχηγισκος, καθε υπαλληλος κ ενας αστυνομος, καθε αστυνομος κ ενας αλλος υπαλληλος. Μας εχουν τρελανει, δεν ξερει κανενας σε τι ειναι νομιμος και σε τι παρανομος! Αυριο δηλαδη μπορει να μας ερθει κανενα χαρτι απο το δασαρχειο και απο την αρχαιολογια, μπορει μεθαυριο να βαλουν προστιμο για ρυπους σε οσους καινε ξυλα και να ειναι και αναδρομικο για 20 χρονια πριν.
Εχω ακουσει κ εγω οτι σε καποιους νομους κοβουν αποδειξεις και νομισα οτι ηταν ραδιο αρβυλα.
Περσι το πηρα στο ονομα μου και εχουμε προβλημα τωρα με τον συγχωρεμενο τον μπαμπα στην εφορια για το καζανι..

Περισσότερα
09/04/2017 09:25 #22979 από Nikos Kotsalis
Καλημέρα φίλοι,
Αν κατάλαβα καλά φίλε Στέλιο γράφεις ότι χρειάζεται μια έγγραφη ενημέρωση από την εφορία για να μάθεις ότι στην Ελλάδα κάθε οικονομική δραστηριότητα έχει και φορολογικές υποχρεώσεις!!!
Σοβαρά τώρα;
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
10/04/2017 01:43 #22980 από stelios1
Σοβαροτατα μιλαω φιλε Νικο, δεν ξερω τι δουλεια κανεις εσυ (μπορει να εισαι αρχιλογιστης πχ) αλλα.. εαν δεν προεκυπτε το προβλημα με τ μπαμπα, τ διαθηκη κτλ και.. εαν δεν διαβαζα εδω για το συγκεκριμενο θεμα που συζηταμε θα ειχα μεσανυχτα!
Ναι χρειαζομαι εγραφη ενημερωση απο την εκαστοτε αρμοδια υπηρεσια του κρατους σε οποιαδηποτε σοβαρη αλλαγη. Εν προκειμενω κληρονομησα εναν αμβυκα, δεν θα επρεπε να με ενημερωσουν για τις υποχρεωσεις μου? Πηγα στο τελωνειο εγινε η μεταβιβαση, περασαν την διευθυνση μου στο τζιπιες τους ωστε να ερθουν ευκολα για ελεγχο.. Ενα χαρτι, μαι ενημερωση του κ.λ.υ δεν μπορουσαν να κανουν?
Εσυ μπορεις σε παρακαλω να μας δειξεις την πληρη νομοθεσια ωστε να ξεστραβωθουμε επιτελους?
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ υπηρεσιες εισπραξης υπαρχουν μονο!
Στειλανε τον φορο για το κρασι στα οινοποιεια (μικρα κ μεγαλα) αλλα σε εμας (του αμπελουργους που μεταποιουμε οι ιδιοι τα σταφυλια μας) δεν τον στειλανε, ειναι δυνατον?!!
Κανουμε δηλωση συγκομιδης αλλα δεν κανουμε δηλωση παραγωγης κρασιου, αλλα παρ ολαυτα μας δινουν αδειες για αποσταξη βαση της δηλωσης συγκομιδης σταφυλιων (παιρνουμε το κρασι και τα υπολειματα πανε για τσιπουρο), αυριο λοιπον θα μου πουν.. δεν οινοποιουσες σε νομιμο οινοποιειο!
Καλα ρε μπαγλαμαδες γιατι δεν μου το λεγατε πριν και μου δινατε αδειες για αποσταξη! Αλλα και παλι θα φταιω εγω ε!

Περισσότερα
10/04/2017 15:07 - 11/04/2017 18:27 #22981 από Nikos Kotsalis
Φίλε Στέλιο καλησπέρα,
Στην Ελλάδα κάθε οικονομική δραστηριότητα συνεπάγεται και φορολογικές υποχρεώσεις χωρις καμμία εξαίρεση.
Προφανώς τα αποστακτήρια συμμορφώνονται στον κανόνα.
Σαν κάτοχος άμβυκα υπό το καθεστώς των διημέρων πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία αυτής της δραστηριότητας υπό τον κωδικό "υπηρεσίες αποστακτηρίου δια λογαριασμό τρίτων" ο λογιστής σου ξέρει τι πρέπει να γίνει.
Τα βιβλία που πρέπει να τηρείς είναι:
1. βιβλίο αποστάξεων
2. βιβλίο εσόδων εξόδων
3. αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με ΦΠΑ (24%)
4. τιμολόγιο πώλησης με ΦΠΑ (24%).
Στο 1 καταχωρείς με ακρίβεια όλους τους πελάτες σου όπως παίρνουν άδειες απόσταξης για συγκεκριμένη ποσότητα στεμφύλων και συγκεκριμένη ημερομηνία έναρξης απόσταξης διάρκεια απόσταξης και ποσότητα παραγόμενου προϊόντος.
στο 2 τα έσοδα και έξοδα της δραστηριότητάς σου.
στο 3 καταγράφεις όλα τα ποσά που έλαβες ως αμοιβή
και στο 4 τυχόν πωλήσεις από τα παραγόμενα προϊόντα.
Τα έσοδα από το αποστακτήριο συμψηφίζονται με τα εισοδήματά σου από το κύριο επάγγελμά σου και άλλες πηγές εισοδηματος όπως ενοίκια.
Δεν υπάρχει ασυμβίβαστο για την ιδιοτητα κατόχου άμβυκα και άλλων επαγγελμάτων.
Δεν γνωρίζω τι ισχύει για Δημ. υπαλλήλους ή στρατιωτικούς ή δικαστικούς.
Οι φορείς στους οποίους υπάγεσαι είναι οι αρμόδιες οικονομικές υπηρεσίες, στο τμήμα των εσόδων εξόδων, το τελωνείο στο τμήμα αδειοδοτησης και ωραρίων και το χημείο του κράτους για την ποιότητα των αποσταγμάτων.
Δεν είναι σπάνιο κλιμάκια ελέγχου να είναι μικτά οικονομικά τελεωνείου και χημείου μαζί.
Οι δικές σου υποχρεώσεις περιγράφονται σε ΦΕΚ που μπορείς να το προμηθευτείς από το τελωνείου στο οποίο υπάγεσαι.
Σαν κανόνας θα πρέπει να είσαι άψογος στην τήρηση των βιβλίων γιατί παραλείψεις ή ατέλειες επιφέρουν μεγάλα πρόστιμα.
Σαν κάτοχος άμβυκα με το καθεστώς των διημέρων έχεις προνομιακή φορολόγηση στην παραγωγή αλκοόλης ίση με 0.59 Ε το λίτρο άνυδρης αιθυλικής αλκοόλης σε αντίθεση με τους επίσημους ποτοποιούς αποστάκτες που πληρώνουν περίπου 15 Ε.
Επίσης οι έλεγχοι στους οποίους υποβάλλεσαι δεν είναι αυστηροί και συνεχείς αλλά περισσότερο περιστασιακοί.
Σπάνια γίνονται έλεγχοι ποιότητας αλλά αν βρεθεί ακατάλληλο απόσταγμα η ποσότητα καταστρέφεται και υπάρχουν τσουχτερά πρόστιμα.
Θα πρέπει να θυμάσαι ότι παράγεις οινόπνευμα που είναι μονοπωλιακό είδος με ιδιαίτερη φορολόγηση και τρόφιμο-ποτό για δημόσια κατανάλωση.
Και τα δύο απαιτούν πλήρη σεβασμό στην νομοθεσία και γνώση της διαδικασίας απόσταξης.
Συμβουλοί σου στα διαδικαστικά θα είναι ο λογιστής σου και ο εκτελωνιστής σου.
Το προσωπικό των τελεωνείων είναι και κατατοπισμένο και πρόθυμο να βοηθήσει.
Αν χρειαστείς κάτι πέραν αυτών με χαρά να σε βοηθήσω.
ΝΚ+

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 11/04/2017 18:27 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitris1964, SPYROS, setoinos, Christos XM, gomati_sok, stelios1

Περισσότερα
12/04/2017 06:21 #22985 από stelios1
Σ ευχαριστω πολυ Νίκο ησουν κατατοπιστικοτατος, ουτε κατα την μεταβιβαση μου ειπαν κατι ουτε ο εκτελωνιστης μου ηδη δουλεψα μια περιοδο χωρις εναρξη. Θα ξεκινησω απο τ λογιστη ελπιζοντας να μην εχω σοβαρες κυρωσεις..

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.775 δευτερόλεπτα