file ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017

Περισσότερα
22/08/2017 22:00 - 23/08/2017 23:16 #23475 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Και σειρά έχουν το λάδι και το μέλι. Τα 2 προϊόντα, από τα οποία αγρότες και μη αποκομίζουν ένα επιπλέον εισόδημα.
Απλά το πάνε ένα ένα για να μη είναι πιο λίγες οι αντιδράσεις.

Και όταν λες απαγόρεψε, τι εννοείς; Ολοσχερώς ή αύξησε τους περιοριστικούς όρους;

btvnovinite.bg/article/bulgaria/domashna...starite-pravila.html

μετάφραση από μηχανη μετάφρασης, του Βουλγάρικου άρθρου.
22.01.2017 13:39
Βουλγαρία
Μια βράση για το μπράντυ
Μετά από ένα χρόνο οι διαμαρτυρίες με αποκλεισμούς των δρόμων και των διαφορών στο κοινοβούλιο είπε μπράντι θα λειτουργήσει και πάλι βάσει των παλαιών κανόνων, βουλευτές σε μια από τις τελευταίες ημέρες της 43ης Εθνοσυνέλευσης.

Διπλασίασαν τον όγκο του "επιτρεπόμενου" κονιάκ
Θα είναι διαθέσιμο όλο το χρόνο
Εδώ είναι το πώς οι ιδιοκτήτες των μικρών αποστακτήρια χαιρέτισε την είδηση.

Για το έτος, η συνολική χωρητικότητα της εγκατάστασης μειώνεται από 1000 έως 500 λίτρα. Ήταν απαγορευμένο να ετοιμάζω σπιτικά κονιάκ από τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο, εκτός αν ο ιδιοκτήτης ενημερώνει το Γραφείο δύο εβδομάδες πριν.

Μικρές αποστακτήρες μπορεί ακόμα βράσει έως 1000 λίτρα κονιάκ
Το Κοινοβούλιο επέστρεψε τους παλιούς κανόνες
Εν τω μεταξύ, πολλοί άνθρωποι σφραγισμένες δεξαμενές, κάποιοι έγιναν πιστολάκι για τα λουκάνικα.

Ο Καζαντζί πιστεύει ότι αυτό ήταν ένα σκόπιμο πλήγμα στη βιομηχανία. Δεν βιαστούμε να συρρικνωθεί σημαίες για να εξασφαλιστεί ότι οι περιορισμοί δεν θα επιστρέψει.
Τελευταία διόρθωση: 23/08/2017 23:16 από Goude.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
23/08/2017 14:47 #23476 από bookmanol
bookmanol απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Καλησπέρα Παιδιά,
Η καινούρια διάταξη για όποιον ενδιαφέρεται να την δει είναι η ΔΕΦΚ Β 1116493 2017
θεωρώ για όσους έχουν νόμιμα οινάμπελα και βγάζουν άδειες απο τον τελωνείο δεν είναι καταστροφική, αφού ακόμα υπάρχει η δυνατότητα να βγάζουν τσίπουρο και να πουλάνε.
Καλή σας μέρα και καλά πατήματα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
23/08/2017 23:05 #23483 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Οι πολλοι ψηφοι ειναι οι αμπελουργοι και οχι οι ποτοποιοι, διαφορετικα δεν θα υπηρχαμε.
Ειναι ομως και αδικο και κυριως λαθος αυτο που γινεται, αν απαγορευτει το χυμα τα μισα αμπελια θα ξηλωθουν σε μια χρονια και τα μισα απο αυτα που θα μεινουν θα ξηλωθουν την επομενη.
Αν δεν υπαρχει το χυμα στην Ελλαδα θα σβησει αυτοματως και το εμφιαλωμενο, ειτε για κρασι προκειται ειτε για τσιπουρο, αν αυριο πχ καλιεργησουν μονο οι οινοποιοι τα εξοδα τους θα πανε στο διπλασιο απο την τιμη που αγοραζουν σημερα σταφυλια. Στην χωρα μεσα δεν υπαρχει μελλον γ αυτους ειτε υπαρχουμε εμεις ειτε οχι, αν δεν το καταλαβουν αυτο δεν θα δουνε ασπρη μερα ποτε. Οτι παθανε οι μπακαληδες με τα μαρκετ θα παθουν κ αυτοι με τ σειρα τους αν ανατραπει τ υπαρχων καθεστως, οποια κυβερνηση και να βγει θα το παλαιψει το θεμα με καθε τροπο υπερ των αγροτων, ειναι οι τελευταιοι παραγωγοι που υπαρχουν πλεον σ αυτην την χωρα. Μην συγκρινετε αλλες χωρες, στην Βουλγαρια μεχρι χθες υπηρχε κολχοζ ενω η πρωτη αδεια του καζανιου μου ειναι απο το 1946 παππους-μπαμπας-εγω.. Αλλες κοινωνικες προσδοκιες αλλη φιλοσοφια αναπτυξης κτλ.. αρα αλλοι νομοι.
Δυστυχως ως απλα νομοτυπος δεν μου επιτρεπεται να μιλησω οπως θελω, αυτο μου βγαζει κενα και καποιες φορες παρεξηγιεμαι σε διαφορα που λεω εδω μεσα. Πολλες φορες μου χωνονται καποιοι (δικαιο εχουν) και το βουλωνω ενω θα ηθελα πολυ να εξηγησω και να καταλαβουν γιατι τα λεω.

Περισσότερα
23/08/2017 23:37 #23484 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Για ολα φταιει το κρατος και η εξουσια (μην μου πειτε γιατι τους ψηφιζουμε και ειναι ο καθρεφτης μας κτλ ειναι πολυ κλασικα αυτα για να τα συζητησουμε και κουραστικα και εκτος θεματος φυσικα), και οι λειτουργοι του. Δεν υπαρχει αξιοκρατια και κυριως δεν υπαρχει κοινωνικη δικαιοσυνη.
Φυσικα σε μια κοινωνια πρεπει να γινονται αλλαγες, αλλα αυτες να γινονται με ενα σωστο πλανο κ οχι ακαθοριστα κ ετσι επειδη οι Γαλλοι βγαζουν καλο κρασι υποχρεωτικοτατα κ εγω να πρεπει να βγαζω και να πινω <καλο> κρασι, εγω γουσταρω ρετσινα και τσιπουρο με πολλυ γλυκαννισο.
Το αμπελι το θυμαμαι απο παιδακι 8 στρεμματα, καποια στιγμη πληρωναν για να το ξηλωσεις εγω ειπα στ μπαμπα θελω αμπελι και το ξαναβαλαμε, οσοι πληρωθηκαν να το παρατησουν ομως τ ξαναβαλανε και μετα και καποια στιγμη ξαναγινανε νομιμοτατοι! Μερικοι απ αυτους ξαναπληρωθηκαν να το ξαναξηλωσουν, εγω ειπα οχι το θελω και πριν 4-5 χρονια με κοψανε στην αναμπελωση γιατι δεν ειχα τιμολογια οτι πουλαω σε οινοποιιο και την αναδιαρθρωση την κανω μονος μου. Δικαιωματα απο το αποθεματικο δεν δικαιουμαι λογω ηληκιας, σωστο και λογικο να πω να το δεχθω κτλ.. Ε αστε εμενα στο παλιο καθεστως! Φτιαξτε τις αλλαγες σας σε αυτους που επιδοτειτε και ειναι νεοι, τι τους αφηνεται να μπερδευονται με εμενα και μετα να μην μπορειτε να βγαλετε ακρη!
Του δινεις δικαιωματα, τον ενισχυεις οικονομικα, βαλτονε να υπογραψει κ ενα χαρτι οτι δεν δικαιουται να βγαλει τσιπουρο και κρασι αν δεν εχει οινοποιειο και σιγα σιγα θα ψοφησουμε οι παλιοι οι πεταμενοι και σταδιακα και πολυ γρηγορα θα εχει καθαρισει το ζητημα! Αντιθετα τωρα οι νεοι μαθαινουν σε αυτο το καθεστως της νομοτυπιας και της μισοπαραβατικοτητας της μισο παραγωγης-μισοεμποριου και μετα απο 50 χρονια στην Ελλαδα αυτο θα παραμενει ζητημα.
Σε ομηρια ειμαστε ολοι απο τοτε που γεννιομαστε. ΟΛΟΙ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa

Περισσότερα
24/08/2017 20:08 #23490 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Δικαιώματα από το αποθεματικό σε νέους;Δέστε πόσοι νέοι έκαναν αιτήσεις για άδεια και τελικά ποιοι τις πήραν(Ν.Πελλας,).

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa

Περισσότερα
26/09/2017 20:07 #23787 από teovts
teovts απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εχω μια άδεια διήμερη που κληρονομισα απο τον πατέρα μου. Μπορώ να την πάρω στο όνομα μου η χάνεται η άδεια.. τι διαδικασία έχει ΑΝ γνωρίζει κάποιος. Ευχαριστώ

Περισσότερα
01/10/2017 10:27 - 01/10/2017 10:31 #23809 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Καλημέρα φίλοι,
μόλις σήμερα πάτησα Μοσχάτο Αμβούργου αποκλειστικά για απόσταξη.
Πολύ καλό σταφύλι χωρίς αρρώστιες, ωραία αρώματα και γεύση, 12,8 Baume.
ΝΚ

Pura vida!
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 01/10/2017 10:31 από Nikos Kotsalis.

Περισσότερα
01/10/2017 10:43 #23810 από Goude
Νίκο, με δεδομένες τις χαμηλές πλέον θερμοκρασίες, πως θα αποζυμωθεί ο σταφυλοπολτός;
Τα σταφύλια που πάτησα 27 ΑΥΓ, έχουν αποζυμωθεί πλήρως. Αυτά που πατήθηκαν στις 15 ΣΕΠ, έφτασαν στο 1025-1005 και πλέον με το ζόρι προχωράνε, να μην πω σταμάτησε η ζύμωση, λόγω κρύου. Αρα χρειάζονται εμβολιασμό με ζύμες που ζυμώνουν σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες;
Τις πρώτες μέρες επειδή η ζύμωση παράγει μεγάλα ποσά θερμότητας, αυτοζεσταίνει τον πολτό και ζυμώνει, αργότερα όταν ζυμωθούν τα περισσότερα σάκχαρα και πέσει ο ρυθμός ζύμωσης, μειώνεται και το παραγόμενο ποσό θερμότητας και κρυώνει ο σταφυλοπολτός και η ζύμωση καθίσταται πολύ αργή ή σταματά.

Περισσότερα
01/10/2017 11:03 #23811 από Goude
Λόγω αδυναμίας δημοσίευσης, του μέλους του Ampelourgos, Xeniteas, δημοσιεύω κατά παράκληση του, την εξής ανάρτηση του :

<<Στην περίπτωση που πάμε αποκλειστικά για απόσταξη, τι γίνεται - τι “συνέπειες” έχει - στο τελικό απόσταγμα, εάν δεν μπορέσει να ολοκληρωθεί η ζύμωση ;

Είναι συχνό “πρόβλημα” στα Γιάννενα, αλλά έτσι βέβαια βγαίνει και ο εξαιρετικός φυσικώς αφρώδης οίνος της Ντεμπίνας>>.

Περισσότερα
01/10/2017 11:19 #23812 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 2017
Παναγιώτη καλημέρα,
οι θερμοκρασίες αυτήν την εποχή για μας είναι από 11 βαθμούς το βράδυ έως 17 την ημέρα.
Σκοπεύω να τα αφήσω έξω στις δεξαμενές τους για 2-3 ημέρες με μια φορά ανακάτωμα με αερισμό για μια άτυπη κρυοεκχύλιση.
Μετά αντλία και μεταφορά στο υπόγειο για συνέχιση και ολοκλήρωση ζύμωσης.
Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα ξεκινήματος και ολοκλήρωσης της ζύμωσης.
Αν αντιμετωπίσω κάτι θα πράξω ανάλογα.
Επίσης θείωσα!!!!
ΝΚ

Pura vida!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.532 δευτερόλεπτα