file Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου

Περισσότερα
30/10/2017 20:12 #24048 από jeff3
jeff3 δημιούργησε το θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
Καλησπέρα σε όλους.

Την προηγούμενη βδομαδα έκανα απόσταξη τσίπουρο σε καζάνι της περιοχής και έχω την εξής απορία.
Τσίπουρο διπλής απόσταξης ειπα οταν αποσταγματοποιο να κάνει το τσίπουρο 19.5 βαθμούς. Από περιέργεια αγόρασα ενα γραδομετρο αλκοολομετρο βαθμονομημένο στους 20 βαθμούς Κελσίου.
Γιατί το δικό μου γράφει 18 γραδα ενώ έπρεπε να γράφει 19.5;;;
Υπάρχει κάποια ΠΡΑΞΗ που πρέπει να κάνω ώστε να βρω το σωστό αποτέλεσμα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
31/10/2017 00:47 - 31/10/2017 00:57 #24049 από lyggas
lyggas απάντησε στο θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
Το πιθανότερο είναι ο άνθρωπος που σου απόσταξε τα στέμφυλα, να μέτρησε το τσίπουρο ενώ αυτό είχε αυξημένη θερμοκρασία.
Επί παραδείγματι, αν το γραδόμετρό του ήταν βαθμονομημένο στους 15 βαθμούς κελσίου και αυτός μέτρησε ενώ το τσίπουρο είχε 22 βαθμούς κελσίου θα έδειχνε λανθασμένη ένδειξη. Π.χ. στην παραπάνω θερμοκρασία ένα όμοιο γραδόμετρο θα έδειχνε 19.5 γράδα (51 Vol%), ενώ η πραγματική αντιστοιχία είναι λίγο πιο κάτω από τα 19 γράδα (48.4 Vol%).

- Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι κάτι παρόμοιο συνέβη. ΄Ισως αυτό να λειτούργησε συνδιαστικά με αδικαιολόγητη καθυστέρηση του τέλους της απόσταξης.
- Αν ψάξεις στην παρούσα ενότητα, θα βρεις διορθωτικούς πίνακες αναγωγής ανάλογα με την θερμοκρασία του αποστάγματος.

- Πάντως για μετάβραση, τα 19.5 γράδα θεωρώ ότι είναι λίγα και παίρνεις άσχημα συστατικά. Για τα 18.5 ούτε λόγος. Προσωπικά αφαιρώ κεφαλουρές ακόμα και στην πρώτη απόσταξη και διπλοαποστάζω μόνο την καρδιά της πρώτης. Παίρνω υψηλόβαθμα αποστάγματα και τα αραιώνω με νερό. Το αποτέλεσμα όσον αφορά γεύση και άρωμα, με δικαιώνει συνέχεια.
Τελευταία διόρθωση: 31/10/2017 00:57 από lyggas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jeff3

Περισσότερα
31/10/2017 10:10 - 31/10/2017 19:52 #24050 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
Καλημέρα φίλοι.
Η συγκεκριμένη διαφορά μπορεί να οφείλεται στην διαφορά θερμοκρασίας, όπως σωστά λέει ο φίλος lyggas, αλλά όχι μόνο σε αυτή.
Η διαφορά είναι μεγάλη.
Οταν μετράμε αποστάγματα αμέσως μετά την απόσταξή τους περιέχουν ποσότητες αέρα και διοξειδίου του άνθρακα εν διαλύσει.
Η τιμή που πέρνουμε είναι πλασματική προς τα πάνω.
Δείχνει δηλ περισσότερους αλκοολικούς βαθμούς από αυτούς που πραγματικά υπάρχουν.
Μετά 2 εβδομάδες τα πράγματα επανέρχονται.
Επίσης διαφορές των αλκοολόμετρων, ποιός ξέρει ποιό είναι σωστό; αν είναι σωστό το πρώτο ή το δεύτερο ή αν είναι λάθος και τα δύο.
Θυμηθείτε ότι είναι εύκολο να βάλεις νερό σε ένα απόσταγμα το δύσκολο είναι να το βγάλεις.
ΝΚ

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 31/10/2017 19:52 από Nikos Kotsalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, stelios1, jeff3, lyggas, Nancy1511

Περισσότερα
31/10/2017 11:00 - 31/10/2017 12:19 #24051 από lyggas

Nikos Kotsalis έγραψε: Θυμηθείται ότι είναι εύκολο να βάλεις νερό σε ένα απόσταγμα το δύσκολο είναι να το βγάλεις.ΝΚ

Συμφωνώ απόλυτα, για αυτόν το λόγο αραιώνω πάντα μικροποσότητες.

Υ.Γ. Πολύ καλή η πληροφόρηση για την πλασματική μέτρηση αμέσως μετά το πέρας της απόσταξης. Περιμένω ακόμα δέκα ημέρες να δω τί γίνεται και στα δικά μου.
Τελευταία διόρθωση: 31/10/2017 12:19 από lyggas.

Περισσότερα
31/10/2017 15:46 #24053 από jeff3
jeff3 απάντησε στο θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το 19.5 διπλή απόσταξη ειναι το τελικό αποτέλεσμα έχοντας πρόσθεση 50 λίτρα νερό. Ο άνθρωπος ειναι επαγγελματίας είχε ενα πίνακα θερμοκρασίας και vol μετρούσε κάθε τόσο και ανάλογα ρίχναμε νερό. Το πρόβλημα μου ειναι αν γνωρίζετε κάποιο σχετικό πίνακα και ποια πράξη πρέπει να κάνω ώστε να βρω το σωστό αποτέλεσμα

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
31/10/2017 19:23 #24055 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
jeff3,
πιό έγκυρο αποτέλεσμα θα έχεις αν θερμάνεις ή ψυξεις το απόσταγμα σου στην θερμοκρασία που είναι βαθμονομημένο το γραδόμετρο σου(το γράφει με ψιλά γράμματα στο κάτω μέρος της κλίμακας), και το μετρήσεις, παρά με μαθηματική αναγωγή λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.
Ενοείται βέβαια ότι θα θερμάνεις ή κρυώσεις μια μικρή ποσότητα για τον δοκιμαστικό σωλήνα σου.

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Περισσότερα
31/10/2017 21:52 - 01/11/2017 00:22 #24059 από lyggas

jeff3 έγραψε: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το 19.5 διπλή απόσταξη ειναι το τελικό αποτέλεσμα έχοντας πρόσθεση 50 λίτρα νερό.

Τώρα κατάλαβα... ΄Οπως το διάβασα στην πρώτη σου δημοσίευση, αντιλήφθηκα ότι μιλούσες για το αρχικό αποτέλεσμα.

- Σε κάθε περίπτωση πάντως, εκτιμώ ότι καλό είναι η αραίωση, με κατάλληλης ποιότητας νερό, να γίνεται μετά αρκετές ημέρες ή και ύστερα από ένα ή δύο μήνες, "...με σκοπό να λαμπικαριστεί και να γίνει η σταθεροποίηση των οργανοληπτικών χρακτηριστικών..." όπως αναγράφει ο Π. Τσέτουρας.
- Εξάλλου και ο φίλος Νίκος πιο πάνω με τα γραφόμενά του, δικαιολογεί απόλυτα αυτήν την μέθοδο.

Σε τελική ανάλυση καλοξόδευτο.:)
Τελευταία διόρθωση: 01/11/2017 00:22 από lyggas.

Περισσότερα
01/11/2017 00:48 #24060 από jeff3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Είμαι καινούργιος και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Από του χρόνου θα το αφήνω 2 μήνες και μετά θα το κατεβάζω γραδα.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
01/11/2017 08:13 #24062 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Απορία μέτρησης σε γράδα τσίπουρου
jeff3,
αν εισαι τόσο εγκρατής και μπορείς να κρατηθείς 2 μήνες, σου βγάζω το καπέλο, αν πάλι όχι (οπως εγώ, γιατί αυτό που κάνουμε , το κάνουμε με πάθος, και εγκράτεια και πάθος δεν κολλάνε), 4-5 μέρες είναι αρκετές όσον αφορά τα γράδα, κάντο και μισό γράδο πιό δυνατό και είσαι οκ, και δοκιμάζοντας αργότερα το φέρνεις στα γούστα σου, με νερό εμφιαλωμένο πάντα.
Οργανοληπτικά τώρα, μετά από 7 χρόνια ενασχόλησης, η προσωπική μου άποψη είναι ότι στο γλυκανισάτο οι αισθητές αλλαγές είναι πολύ μικρές, ο λόγος , ο έντονος χαρακτήρας της ανιθόλης που επιβάλλεται όπως η πανσέληνος στ' αστέρια, ειδικά αν ξεπερνά το 2%, ΟΜΩΣ εκεί που κερδίζει με την ωρίμανση το απόσταγμα και το νιώθεις αισθητά είναι το σκέτο (κοινώς γράπα), όπου οι εστέρες που παράγονται κατά την ζύμωση και τα πρόδρομα αρωματικά στοιχεία της σταφύλης, υπό το νέο περιβάλλον πλέον μετά την απόσταξη, τείνουν να ισορροπήσουν εκ νέου με σύμμαχο τους το χρόνο.

ΑΛΛΑ, αυτά που μπορούν να απογειώσουν (στα μάτια σου) ένα απόσταγμα είναι Η ΔΙΑΘΕΣΗ, Η ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ

Καλημέρα σε όλους , πάμε για δουλειές.........τσιπουράκι μετά τις 1200

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitris1964, Nikos Kotsalis, jeff3, Nancy1511

Περισσότερα
01/11/2017 18:19 - 01/11/2017 19:57 #24065 από jeff3
Φίλε gomati_sok ίσα ίσα είμαι ασυγκράτητος τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο (γραπα), αμέσως την επόμενη μέρα της αποσταξης βάζω μπουκάλια στην κατάψυξη και αρχίζω να καταναλώνω. Έχω και μια τελευταία απορία το τσίπουρο μου ειναι 150λιτρα και το έχω μέσα σε ινοξ 200λ με καπάκι. Υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν τα αρώματα και η ποσότητα σε αλκοόλ που έχει λόγω του αέρα που βρίσκεται μέσα ατο βαρέλι;;
Τελευταία διόρθωση: 01/11/2017 19:57 από jeff3.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.254 δευτερόλεπτα