question-circle Περί αδειών για ρακοκάζανο

Περισσότερα
05/11/2019 14:12 #27341 από Αρσένης Λ
Αρσένης Λ δημιούργησε το θέμα: Περί αδειών για ρακοκάζανο
Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με την απόκτηση ρακοκάζανου και της αδείας του;
Μπορώ να βγάλω καινούργια άδεια και να κατασκευάσω καινούργιο καζάνι ή πρέπει να αγοράσω μεταχειρισμένο με την άδεια του;
Οι άδειες είναι ανάλογα με τη χωρητικότητα;
Σε ποιόν φορέα απευθύνομαι;

Έχω δικό μου αμπέλι 9 στρέμματα, αν έχει κάποια σημασία, και έχω εμπειρία στην απόσταξη απλά έως πριν μερικά χρόνια χρησιμοποιούσαμε το οικογενειακό αποστακτήριο. Μετά από μια παύση 8 ετών θέλω να γυρίσω στην απόσταξη με δικό μου καζάνι όχι με επαγγελαματικό σκοπό αλλά από μεράκι.

Ενδεχομένως το θέμα να έχει καλυφθεί σε προηγούμενη συζήτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/11/2019 15:19 #27342 από Paisios
Paisios απάντησε στο θέμα: Περί αδειών για ρακοκάζανο
Φίλε Αρσένη καλησπέρα άδεια πρέπει να αγοράσετε.και μετά να κατασκευάσεις νέο άμβυκα η χωρητικότητα δεν έχει σημασία μπορεί να αγοράσεις 40κιλ.την άδεια και να την μεγαλώσεις έως 130κιλ.Οσο αναφορά το χόμπι δεν παύει να είσαι παράνομος αν δεν έχεις άδεια απόσταξης.Για περισσότερα στο τελωνείο της περιοχής σου

Περισσότερα
05/11/2019 15:26 #27343 από Αρσένης Λ
Αρσένης Λ απάντησε στο θέμα: Περί αδειών για ρακοκάζανο
Οπότε υπάρχει δυνατότητα αγοράς καινούργιας άδειας λοιπόν. Σας ευχαριστώ.

Περισσότερα
05/11/2019 15:29 #27344 από Paisios
Ναι μπορείς να βρεις και άδεια και καζάνι σε πολύ καλή κατάστασης.Εσυ τι θέλεις να κάνεις

Περισσότερα
05/11/2019 15:30 #27345 από Paisios
Άλλο χόμπι άλλο δουλειά

Περισσότερα
05/11/2019 15:34 - 05/11/2019 15:44 #27346 από Xeniteas
Xeniteas απάντησε στο θέμα: Περί αδειών για ρακοκάζανο
Καλώς ή κακώς νέες άδειες δεν εκδίδονται.

Η αγορά παλαιάς άδειας είναι μονόδρομος. Η μεταβίβαση είναι απλή διαδικασία και γίνεται στο τελωνείο που είναι καταχωρημένος ο άμβυκας.

Αν έχεις κάποιο σύνδεσμο στο τελωνείο μπορεί να σε ενημερώσει όταν προκύψει κάποιο προς πώληση, συνήθως και οι πωλητές το ίδιο κάνουν, απευθύνονται σε γνωστούς στο τελωνείο.

Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις, αλλά υπάρχουν, οι τιμές παίζουν ανά περιοχή, την περίσταση, τον πωλητή και την προοπτική χρήσης (έχουν πουληθεί και 12.000 και 18,000 ευρώ, σε περιοχές που τα χρήματα αυτά βγαίναν με την ανεξέλεγκτη (και αθεόφοβη) απόσταξη και εμπορία). Μία μέση σημερινή τιμή μπορεί να είναι από 4-8.000, μαζί με το καζάνι και ανάλογα με το καζάνι. Τώρα με το μάζεμα που έρχεται μπορεί να υπάρχει καλύτερη διαθεσιμότητα και τιμές, δύσκολα όμως κάτω από 4,000 ευρώ (αυτά τουλάχιστον μαθαίνω εγώ / δεν ξέρω όμως κάποιον να πουλάει).

Κάθε άδεια αναφέρει χωρητικότητα και ισχύει για την χρήση του συγκεκριμένου αριθμημένου άμβυκα.

Στην συνέχεια μπορείς να κατασκευάσεις καινούργιο, προς αντικατάσταση του υπάρχοντος, με κάποια εύλογη αιτιολογία (συνήθως αντικατάσταση του παλαιού και κατεστραμμένου) και δέσμευση από το αρμόδιο τελωνείου του παλιού άμβυκα και με διαφορετική χωρητικότητα αν επιθυμείς, δεν σε περιορίζει η άδεια να είναι της ίδιας χωρητικότητας (περιοριστικά από τον νόμο έως 130 λίτρα). Υπάρχει συγκεκριμένη τελωνειακή διαδικασία, για την έγκριση της νέας κατασκευής, την πιστοποίηση και την έκδοση / τροποποίηση της κείμενης άδειας.

Καλή τύχη.

ΟΥΔΕΝ ΓΛΥΚΙΟΝ ΠΑΤΡΙΔΟΣ

ΕΜ
Τελευταία διόρθωση: 05/11/2019 15:44 από Xeniteas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
05/11/2019 16:20 #27348 από Αρσένης Λ

Paisios έγραψε: Ναι μπορείς να βρεις και άδεια και καζάνι σε πολύ καλή κατάστασης.Εσυ τι θέλεις να κάνεις

Απλά να φτιάχνω το δικό μου τσίπουρο με τα σταφύλια από το αμπέλι μου. Όταν ζούσε ο πατέρας μου το κάναμε ημιεπαγγελματικά, πουλούσαμε την παραγωγή μας σε ταβέρνες και καφενεία. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Θέλω απλά να συνεχίσω την παράδοση.

Περισσότερα
05/11/2019 16:26 #27349 από Αρσένης Λ

Xeniteas έγραψε: Καλώς ή κακώς νέες άδειες δεν εκδίδονται.

Η αγορά παλαιάς άδειας είναι μονόδρομος. Η μεταβίβαση είναι απλή διαδικασία και γίνεται στο τελωνείο που είναι καταχωρημένος ο άμβυκας.

Αν έχεις κάποιο σύνδεσμο στο τελωνείο μπορεί να σε ενημερώσει όταν προκύψει κάποιο προς πώληση, συνήθως και οι πωλητές το ίδιο κάνουν, απευθύνονται σε γνωστούς στο τελωνείο.

Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις, αλλά υπάρχουν, οι τιμές παίζουν ανά περιοχή, την περίσταση, τον πωλητή και την προοπτική χρήσης (έχουν πουληθεί και 12.000 και 18,000 ευρώ, σε περιοχές που τα χρήματα αυτά βγαίναν με την ανεξέλεγκτη (και αθεόφοβη) απόσταξη και εμπορία). Μία μέση σημερινή τιμή μπορεί να είναι από 4-8.000, μαζί με το καζάνι και ανάλογα με το καζάνι. Τώρα με το μάζεμα που έρχεται μπορεί να υπάρχει καλύτερη διαθεσιμότητα και τιμές, δύσκολα όμως κάτω από 4,000 ευρώ (αυτά τουλάχιστον μαθαίνω εγώ / δεν ξέρω όμως κάποιον να πουλάει).

Κάθε άδεια αναφέρει χωρητικότητα και ισχύει για την χρήση του συγκεκριμένου αριθμημένου άμβυκα.

Στην συνέχεια μπορείς να κατασκευάσεις καινούργιο, προς αντικατάσταση του υπάρχοντος, με κάποια εύλογη αιτιολογία (συνήθως αντικατάσταση του παλαιού και κατεστραμμένου) και δέσμευση από το αρμόδιο τελωνείου του παλιού άμβυκα και με διαφορετική χωρητικότητα αν επιθυμείς, δεν σε περιορίζει η άδεια να είναι της ίδιας χωρητικότητας (περιοριστικά από τον νόμο έως 130 λίτρα). Υπάρχει συγκεκριμένη τελωνειακή διαδικασία, για την έγκριση της νέας κατασκευής, την πιστοποίηση και την έκδοση / τροποποίηση της κείμενης άδειας.

Καλή τύχη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, είσαστε κατατοπιστικότατος.

Περισσότερα
05/11/2019 23:42 - 06/11/2019 11:30 #27350 από SPYROS
SPYROS απάντησε στο θέμα: Περί αδειών για ρακοκάζανο
Γειά σου ρε Παϊσιε, λεβέντη, μεγάλε αποσταγματοποιέ.
Τι θα γίνει, θα σε δούμε προς τα πάνω καμιά βόλτα?

SPYROS

Διπλ. Η/Μ
Να φαν τα λάφια μάλαθρο,
κι οι μούλες το τριφύλλι,
κι ο νιός να πιή παλιό κρασί,
ρακί ματαβρασμένο.
Τελευταία διόρθωση: 06/11/2019 11:30 από SPYROS.

Περισσότερα
06/11/2019 02:04 #27351 από Paisios
Δάσκαλε την καλησπέρα μου.Το ξέρεις ότι το θέλω πάρα πολύ.Θα το κανονίσουμε
ΚΑΙ ΝΕ ΞΈΡΕΤΕ ΜΕ ΕΣΑΣ ΕΓΙΝΑ ΚΑΛΎΤΕΡΟΣ
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΎ ΤΥΧΕΡΌΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΏΡΙΣΑ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.264 δευτερόλεπτα